Két Szatmár megyei műemlék is felkerült az ország turisztikai térképére


Csütörtökön hivatalosan is elstartolt a Vonzó Románia (România Atractivă) nevű internetes platform, melynek célja, hogy lajstromba vegye az ország főbb turisztikai pontjait, és azokról mind a helyi, mind az idegenből érkező kirándulók számára hasznos információkat nyújtson.
Az Országos Helyreállítási Terv által biztosított források felhasználásával készült weboldalon 12 turisztikai útvonalat jelöltek ki, ezzel nem kevesebb mint 275 helyszínt téve fel a térk térképére. S noha most még csak az online térben kapcsolták össze ezeket az útvonalakat, a közleményben arra is ígéretet tesznek, hogy 2026-ra minden pontot „kitábláznak” a való életben is. Az oldal azonban nem csak a helyszíneket listázza, hanem mindazokat az eseményeket is, melyeket turistaként érdemes lehet felkeresni, pl. zenei vagy gasztrofesztiválok, kiállítások, sportversenyek.
Mint említettük, jelenleg 12 útvonal érhető el a platformon, melyek kastélyokat, erdélyi kúriákat, a culă néven ismert lakóépületeket, a tradicionális romániai konyhát, erődtemplomokat, fatemplomokoat, kolostorokat, Szent László lovagkirály útját, római kasztrumokat, a Duna-delta vidékét, illetve a hagyományos építészet jegyeit felvonultató falvakat mutatják be. Amennyiben pedig valaki nem téma, hanem térség alapján járná be az országot, akkor saját útvonalat is összeállíthat az oldalon: ehhez csak meg kell jelölnie azokat a látványosságokat, amelyeket az adott utazás során meg kíván nézni.
A Vonzó Románia weboldalán a turisztikai célpontokat videókkal, képekkel, virtuális körbevezetéssel, animációkkal, 3D-s rekonstrukcióval, illetve hangzó és írott formában is rögzített tájékoztatókkal mutatják be.
Szatmár megye látnivalói közül a sándorhomoki, jelenleg felújítás alatt álló Berenczei Kováts-kúriát és a hadadi református templomot emelték be a projektbe. Előbbi esetében nem csak az épület történetét tárják fel, hanem építészeti sajátosságairól és a hozzá köthető neves személyekről is olvashatunk – igaz, egyelőre csak román és angol nyelven –, de több fotó, egy 3D-s rekonstrukció, illetve egy virtuális túra is várja az érdeklődőket. A hadadi református templomról szintén részletes ismertetőt olvashatunk, s bár ez esetben virtuális túrára nincs lehetőség, a szerkesztők ismertették röviden a templom alatt talált kriptát és a település további nevezetességeit, azaz a Wesselényi és Dégenfeld családok kastélyait is.
A sándorhomoki műemlékről ide kattintva lehet olvasni, a hadadi templom profilja pedig itt található.