Képességvizsgáló és pályaválasztási tanácsadó központot létesít gyerekek számára a Szatmár Megyei Tanács


Szatmár Megye Tanácsa az idei évben közel 420 millió lejből gazdálkodik, melynek 57 százalékát, azaz 257,49 millió lejt kifejezetten a fejlesztési és korszerűsítési projektekre fordítanak. Ezen összeg egy részét az oktatás fejlesztésébe fektetik, s így jön létre majd az a képességvizsgálással és pályaválasztási tanácsadással foglalkozó központ is, melyről Pataki Csaba tanácselnök hétfői sajtótájékoztatóján számolt be röviden.
Az oktatást érintő legfontosabb beruházások kapcsán Pataki Csaba elmondta, szeretnék folytatni az elektromos iskolabuszok beszerzését, méghozzá oly módon, hogy minden közigazgatási egységbe jusson a környezetkímélő járművekből. Ennek kapcsán a tanácselnök elmondta, bízik benne, hogy a kormány ismét partner lesz ebben, és a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) idén is megteremti az erre szóló lehetőséget.
Folytatódik ugyanakkor a tanintézmények olyan okoslaborokkal történő felszerelése is, amelyek hozzáférést biztosítanak a diákoknak a legújabb technológiákhoz.
A megye vezetése ezek mellett fontos célként tűzte ki azt is, hogy a gyerekek számára létrehozzanak egy képességvizsgáló és pályaválasztási tanácsadó központot. Egy 1 millió eurós projektről van szó, melynek köszönhetően a gyerekek képességeit már egészen fiatal korban - ötödik osztályban - felmérhetik, az erre használt komplex szoftver pedig képes lesz nyomon követni a vizsgált gyerekek személyes fejlődését is. A projekt keretében beszerzésre kerülő speciális szoftverek mellett természetesen szükség lesz majd megfelelő szakemberekre is, akik a kapott eredményeket kielemzik és a megfelelő irányba terelgetik a diákokat.
Pataki Csaba nyomatékosította, hogy Nyugat-Európában már régóta alkalmazzák e módszert, és az eredmények magukért beszélnek.
Mivel foglalkozik egy képességvizsgáló központ?
A képességvizsgáló és karriertanácsadó központok olyan intézmények, amelyek abban segítik a diákokat, hogy felismerjék erősségeiket, érdeklődési köreiket és lehetőségeiket a továbbtanulás vagy a pályaválasztás terén. Ezek a központok különféle képesség- és készségfelméréseket végeznek, amelyek segítségével a fiatalok pontosabb képet kaphatnak intellektuális, kreatív és személyiségbeli adottságaikról. Az eredmények alapján szakemberek adnak tanácsot arra vonatkozóan, hogy milyen iskolatípust, szakirányt vagy akár konkrét szakmát érdemes választaniuk.
Sok esetben a fentebb említetten túl tanulási tanácsadást is nyújtanak, amely során segítenek hatékony tanulási módszereket találni, illetve támogatják azokat a diákokat, akik tanulási nehézségekkel küzdenek. Az ilyen központok fontos szerepet játszanak a tehetséggondozásban is, hiszen azoknak a fiataloknak, akik kiemelkedő képességekkel rendelkeznek bizonyos területeken, személyre szabott fejlesztési programokat ajánlanak.
Mindezek mellett a munkaerőpiaci trendekről is tájékoztatják a diákokat, így segítve őket abban, hogy hosszú távon megalapozott döntéseket hozzanak. Az ilyen központok lehetnek állami intézmények, pedagógiai szakszolgálatok részei, de magánintézmények és egyetemi karrierközpontok is működnek hasonló célokkal. A legfőbb küldetésük, hogy a fiatalok megtalálják a hozzájuk leginkább illő tanulmányi és szakmai utat, és sikeresen felkészüljenek a jövőbeli kihívásokra.