Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kávé tejjel, naponta többször? Egyre drágább mulatság

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 06. 2022. Csütörtök 13:12
Kávé tejjel, naponta többször? Egyre drágább mulatság

Sokak számára a napi rutin részét képezi egy csésze kávéval indítani a napot, viszont a folyamatos áremelkedések miatt szinte már egy jó fekete is luxusnak számít. Az Eurostat legfrissebb felmérése szerint 2020 augusztusa és 2021 augusztusa között mindössze 0,5 százalékot emelkedett a kávé ára, idénre azonban átlagosan 16,9 százalékkal kerül többe a napindító ital.


A legrosszabb helyzetben talán azok vannak, akik nem feketén, hanem tejjel és/vagy cukorral isszák a kávét, hiszen így ők nem csak a kávé, hanem a tej és a cukor drágulását is megérzik már a reggel első perceiben. A friss, úgynevezett teljes tej egy év alatt átlagosan 24,3 százalékot drágult, a sovány tej ugyanezen időszak alatt pedig 22,2 százalékot. Ami pedig a cukrot illeti, 2022 augusztusában a cukor átlagos éves inflációja 33,4 százalék volt.


Az infláció mértéke természetesen tagállamról tagállamra változik. E tekintetben Litvánia és Észtország lakosságának reggelei indulnak a legdrágábban, ugyanis itt 4 termékből 3 esetében is drasztikus volt az áremelkedés: a kávé és a soványtej mellett Litvániában több mint 45 százalékkal lett drágább a teljes tej, Észtországban pedig 81 százalékkal nőtt a cukor ára. S noha már a 81 százalék is brutálisan hangzik, mégsem ebben az országban ugrott meg a leginkább a cukor ára, hanem Lengyelországban, ahol az Eurostat mérése szerint 109 százalékkal kerül többe egy kiló cukor, mint egy évvel korábban.


A kávé tekintetében a legnagyobb éves inflációt Finnországban jegyzik, ahol a tavalyi év augusztusához képest több mint 43 százalékkal kerül többe a kávé, majd következik Litvánia (39,9 százalék), Svédország (36,7 százalék), Észtország (36,4 százalék) és Magyarország (34,3 százalék).


A tejeskávé rajongói leginkább Magyarországon, Litvániában és Horvátországban érzik meg az áremelkedést, hiszen e három országban mind a teljes, mint az alacsony zsírtartalmú tej ára megugrott: Magyarországon 51, Litvániában 46, Horvátországban pedig 43 százalékkal.


Mi a helyzet Romániában?


Az Eurostat adatai szerint Romániában a friss, teljes tej ára egy év alatt 25,9 százalékkal, az alacsony zsírtartalmú terméké pedig 16 százalékkal emelkedett. A cukorért 30 százalékkal kell többet fizetnünk, mint egy évvel korábban, a kávé ára pedig a statisztikai hivatal számításai szerint 16,3 százalékkal kerül többe. A legkisebb drágulást a kávégépek, teakészítők és ezek tartozékai terén jegyezték, e berendezések ugyanis csak 4,1 százalékkal kerülnek többe, mint 2021 augusztusában.