Tiltott szerhasználat és erőszakos magatartás. Súlyos esetekről érkeztek bejelentések a 119-es egységes számra


Egy hónappal ezelőtt számoltunk be olvasóinknak arról, hogy az iskolai erőszak, zaklatás és tiltott szerhasználat felszámolása és visszaszorítása érdekében prevenciós kampányt indítottak Szatmár megyében. Hétfőn Radu Roca prefektus az elmúlt négy hét eredményeiről számolt be egy sajtótájékoztató keretében.
Mint kiderült, a tanév kezdete óta a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség és a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) szatmári irodájának munkatársai 17 házkutatást tartottak Szatmár megye területén. Ezek nyomán 5 főt vettek 24 órára őrizetbe kábítószer-kereskedelem gyanújával, majd elrendelték előzetes letartóztatásukat is. A házkutatások során 744 adag olívazöld növényi anyagot, 407 gramm 3-CMC-t, ismertebb nevén kristályt, 5 ecstasy tablettát, valamint 10 gramm kannabiszt foglaltak le.
Elhangzott továbbá, hogy október 11-én a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni igazgatóság munkatársai tetten értek Szatmárnémetiben egy 35 éves férfit, amint épp egy, a hatóságokkal együttműködő diáknak próbált meg 30 gramm kristályt eladni. Erről részletesebben ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.
A havi mérlegből kiderült emellett, hogy a rendőrség 65 ellenőrzést tartott az iskolák közelében található vendéglátóipari egységekben, 268 ellenőrzés célkeresztjében az iskolák és cégek álltak, valamint igazoltattak 437 személyt is. Ezen ellenőrzések nyomán 12 büntetést szabtak ki, melyek közül 3 pénzbírság volt – ezek összértéke 3400 lej volt.
Az ellenőrzések mellett nagy hangsúlyt fektettek a prevencióra is: az elmúlt egy hónapban a rendőrök 225 tájékoztató jellegű találkozót szerveztek a diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek, melyek által több mint 8000 főhöz juttatták el a kampány üzenetét.
Az akciókban a csendőrök is részt vesznek: ők 116 ellenőrzést végeztek több mint 40 járőregységgel. Ezek során 97 főt igazoltattak, a kiszabott büntetések száma 12, ebből 10 pénzbüntetés volt (3600 lej), a fennmaradó értelemszerűen írásbeli figyelmeztetés.
Hat hívás érkezett a 119-es egységes számra
A prefektus által ismertetett kimutatás szerint a 119-es egységes számra egy hónap leforgása alatt hat hívás érkezett be, melyet Radu Roca egyértelmű előrelépésként értékelt, figyelembe véve, hogy a tavalyi év folyamán a 112-es segélyhívóra mindössze egyetlen olyan hívás érkezett, amely iskolai bántalmazásról, zaklatásról vagy droghasználatról szólt volna. A kormánymegbízott szerint a 0-24-ben hívható 119-et azért tárcsázzák nagyobb bizalommal, mert a hívó – aki lehet diák, tanár és szülő is – kérheti anonimitása megőrzését.
A hívások a szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz futnak be, ahol egy diszpécser a bejelentés jellegétől függően az ügyet továbbirányítja az illetékes szervnek, melyek aztán kivizsgálják azt.
Az újságírók kérésére Radu Roca azt is felvázolta, milyen jellegű bejelentések érkeztek az elmúlt időszakban. A hívók között volt olyan, aki iskolai magatartási problémák miatt kért segítséget, és olyan is, aki egy potenciális utcai szerhasználatot jelentett be. Volt ugyanakkor egy olyan hívás is, amely egy pedagógus bántalmazásról szólt, ennek kapcsán a prefektus hozzátette, hogy nem a hiripi incidensről van szó. És sajnos volt olyan hívás is, melyben egy olyan fiatal kapcsán kértek segítséget a családtagjai, akivel már otthon sem bírtak, és fennállt a kábítószer-fogyasztás gyanúja is. Ettől több részletet a kormánymegbízott nem adhatott ki, lévén, hogy az ügyekben jelenleg is folyik a vizsgálat.
Radu Roca hozzátette, megbeszéléseket folytatott a főtanfelügyelővel, az iskolaigazgatókkal, illetve a diáktanácsok és szülői bizottságok képviselőivel is. Az intézményvezetőkkel folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban a prefektus nem titkolta, hogy voltak olyan igazgatók, akik beismerték, az ilyen ügyeket eddig a lábtörlő alá seperték. Épp ezért ismételten arra szólította fel őket, hogy jelentsék a problémákat, hiszen csak közösen lehet hathatósan fellépni az tiltott szerhasználat, iskolai erőszak, zaklatás és diszkrimináció ellen.
Rehab Szatmár megyében
Elhangzott mindezek mellett, hogy a prefektusi hivatal már felvette a kapcsolatot olyan civil szervezetekkel, amelyek segíthetnek a függő diákok helyzetének kezelésében. Legutóbb a Teen Challenge Románia és az Europa Digitală képviselőivel tárgyaltak, hiszen e két NGO szeretne aktívan részt venni a kábítószer elleni küzdelemben, mi több, az utóbbi szervezet szeretne egy rehabilitációs központot is létrehozni, melyhez már keresik a finanszírozási lehetőségeket is.