Jubileumi szavalóünnep a Bălcescu–Petőfiben: 25 éve ápolják Kányádi Sándor örökségét - Képgaléria


Negyedszázados mérföldkőhöz érkezett a Kányádi Sándor Versmondó Verseny Szatmárnémetiben: péntek délután huszonötödik alkalommal rendezték meg a megyei szakaszt a Bălcescu–Petőfi Általános Iskolában.
A neves eseményen 34 alsó tagozatos kisdiák mutatta meg, mennyire közel áll hozzájuk a magyar költészet, és különösen Kányádi Sándor költői világa.
Ezúttal is két korcsoportban állhattak a zsűri elé a gyerekek: a legkisebbek (előkészítősök, elsősök és másodikosok) 18-an, míg a harmadik–negyedik osztályosok 16-an. A gyerekek mindannyian egy-egy szabadon választott Kányádi-verssel vehettek részt a versenyen.
A jelenlévőket elsőként Paku Beáta főszervező köszöntötte, aki kiemelte: Kányádi versei játékosak, könnyedek és mégis sok esetben mély mondanivalóval bírnak, ezért sok gyermek szívéhez állnak nagyon közel. Egy 2011-es író-olvasó találkozón maga a költő is úgy fogalmazott: „A vers olyan lábbeli, amelyet ha megírtak és valaki megtanulja, egész életében magához igazítva viselheti.”
Szejke Ottilia szaktanfelügyelő köszöntőjében úgy fogalmazott: „Ezek a gyerekek ma nem a versenyt látják ebben a megmérettetésben, hanem az anyanyelv ünnepét.” Hangsúlyozta, hogy a rendezvény túlmutat az eredményeken – sokkal inkább a közös élmény és az anyanyelvhez fűződő szeretet erősítése a cél.
Dolhai Gyöngyi, az iskola igazgatóhelyettese szerint a verseny mindig is többet jelentett egy egyszerű megmérettetésnél. „Kányádi Sándor nemcsak költő volt, hanem a magyar nyelv hű őrzője. Ez a délután pedig róla szól, az ő szavairól, amelyeket ezek a gyermekek újra és újra életre keltenek.” – mondta.
A köszöntőbeszédeket követően a diákok elfoglalták helyeiket és a két korcsoport szerinti elosztásban, két különböző tanteremben kezdték meg a versmondást.
Az előkészítő, első- és második osztályosoknál Fehér Laura, Cseh Tünde, Póti Hajnalka pedagógusok, míg a harmadik és negyedik osztályosoknál dr. Jáger Péter Mónika, Kovács Andrea és Szolomájer Emese pedagógusok zsűriztek.
A versmondást követően, amíg a zsűri összesítette a pontokat, a résztvevő gyerekek kézműves foglalkozáson vehettek részt, két kilencedik osztályos tanítóképzős diák, Fanni és Alexandra vezetésével.
Ami az eredményeket illeti:
Az előkészítő-, első- és második osztályos kategóriában:
I. díj: Bodea–Gál Jákob (előkészítős, Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária).
II. díj: Kálmán Dániel (első osztályos, Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő: Török Enikő Andrea).
III. díj: Dobos Eszter ( második osztályos, Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Giurcuţa Orsolya).
Dicséret: Páll Tekla (első osztályos, Ion Creangă Általános Iskola, felkészítő: Csiszár Éva).
Különdíj: Bálint Szandra (második osztályos, hadadi Wesselényi Általános Iskola, felkészítő: Domokos Emese).
A harmadik és negyedik osztályos kategóriában:
I. díj: Kacsa Olívia (negyedik osztályos, Református Gimnázium, felkészítő: Cuculeanu Andrea).
II.díj: Nemes Laura Lilla (negyedik osztályos, Rákóczi Ferenc Általános Iskola, felkészítő: Baranyai Zsuzsa).
III. díj: Lovász Botond (harmadik osztályos, Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Simpf Irén).
Dicséret: Fisár Jázmin (harmadik osztályos, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Sárosi Melinda).
Különdíj: Ferenczi Viktória (negyedik osztályos, Szatmárhegyi Általános Iskola, felkészítő: Farkas Noémi Emese).
Patku Beáta főszervező a versenyt követően szerkesztőségünknek elmondta, idén is nagyon ügyesek voltak a gyerekek, így a zsűrinek sem volt könnyű dolga a helyezések kiosztásakor, viszont függetlenül attól, hogy ki hanyadik helyen végzett, a támogatóknak hála mindenki kapott ajándékot, legyen az egy pizzautalvány, mozijegy, vagy éppen egy Aquastar belépő, amiért ezúton is háláját szeretné kifejezni a támogatók felé, így a Tarr&Tarr Kft., a Nuwa pizzázó, az M-Sys Kft., az Aquastar és a Cineplexx irányába.
Elmondta azt is: a verseny legjobbjai hamarosan ismét megmérettetnek: május 17-én Varsolc ad otthont az országos döntőnek, ahol öt tehetséges kisdiák képviseli majd Szatmár megyét, hogy tovább vigyék a költészet, és benne Kányádi örökségének lángját.