Jubilál a Hospitanten-program

A 90-es évek elején társadalmi szempontból más időket éltünk, mások voltak a gondok. Volt, akinek egy-egy segély- vagy élelmiszercsomag jelentette gondjainak enyhítését, de akkoriban nagyobb volt a munkanélküliek száma, másoknak meg nem volt fedél a fejük felett vagy lakókörülményeik megromlottak. 1993-ban (majd 2003-ban újra megismételve) újszerű kezdeményezés indult útjára a Hans Lindner Alapítvány gondozásában: a Hospitanten-program.
Összesen 41, egy következetes vállalkozásról, illetve annak fenntartásáról keveset tudó, de különböző szakmákban jártas fiatal utazott ki Németországba abban a reményben, hogy tapasztalatokra tesz szert.
A Lindner család egy 3 hónapos, intenzív és sokoldalú, szakmai gyakorlatot szervezett számukra, kinek-kinek szakmája szerint. A program nevét is ők adták HOSPITANTEN (latinul Hospes vendéget jelent), mivel a fiatalokat mind a Lindner család, mind a velük foglalkozó mentor-vállalkozók, vendégnek tekintették, és ezért komolyan törődtek velük.
A programban résztvevők magáncégeknél tevékenykedtek, tapasztalatokat gyűjthettek a korszerű technikákról, szerszámokról, anyagokról, minőségi elvárásokról, az ügyfelekkel kiépített hozzáállásról, mindezt közvetlen kapcsolatban állva a mentor-vállalkozóval. A Lindner család szervezésében más cégeket is meglátogattak, további vállalkozói ismeretekre tettek szert, pénzügyi és digitális kompetenciákat fejlesztő képzéseken vettek részt, németül tanultak. Délutánonként és a hétvégéken további felfedező kirándulások következtek, kulturális, turisztikai és világképi tudásukat bővítették. Voltak, akik hazatértük után el is indítottak saját vállalkozásukat, és a mai napig sikeres, szatmári üzletemberek. Ez pedig igencsak jó példa arra, hogy esélyjavításként (például a fiataloknak) nem halat kell adni, hanem inkább megtanítani őket halászni.
2023 szeptemberében a Lindner család újra meghívta Arnstorfba, immár jubilálni a Hospitanteneket. A hétvégi programban szerepelt a Mariakirchen-i kastélyban szervezett ünnepi gála, a Lindner-üzemcsarnokok és –irodaház, majd a Technika Háza meglátogatása. Az ünnepi gálára meghívást kaptak azok a német vállalkozók is, akik 20 és 30 évvel ezelőtt a vállalkozni vágyó fiatalokat szárnyaik alá vették.
A program része volt még a Landluft biogazdaság és gyakorlatba ültetett fenntarthatóság megismerése Leberfingben, valamint az arnstorfi Parkwohnstift idősek otthonának újszerű programjainak felfedezése. Igazán élményszámba menő volt, amikor visszatértek hajdani mentoraik üzemeibe, és felismerték az eltelt időszak megvalósításait, időszerű fejlesztésekről diskurálhattak.
A hazautazás napján hálaadó szentmisét csodálatos környezetben, a Tettenweis-i kolostorban kialakított idősek otthonában tartottak, imáikban megemlékeztek az időközben elhunyt társakra, köszönetet mondtak a jótevőknek minden áldozathozatalért, emberi összefogásért, a befektetett tudás kamatoztatásáért, emberségért.
Az eseményen végig ott voltak a Lindner-házaspár 9 unokája is, ami jelzésértékű arra nézve, hogy az új generáció is ott akar lenni, ahol a jó dolgok történnek, illetve még mindig úgy gondolj a család, hogy „egy véghez vitt jó cselekedet egy újabb jó cselekedet gerjesztő impulzus kell, hogy legyen”.
Aki csak részt vett ezen a jubiláló rendezvényen arról beszélt, hogy jó volt újra találkozni, különösen leülni egy asztalhoz a kezdeményezőkkel és a korábbi mentorokkal, és velük immár tapasztalt vállalkozóként a mindennapi kihívásokról eszmét cserélni.
A Hospitanten-program sikerességét mi sem bizonyítja jobban, hogy túl a vállalkozók gazdasági eredményességén, legkevesebb 500 új munkahely létesült, ami mögött legalább 500 család megélhetése biztosított. Mi ez, ha nem az evangéliumi „csodálatos kenyérszaporítás”?