Jövő hónapban mérik fel a Szatmár megyében élő ragadozók számát


Áprilisban megkezdi a megyénk nagyvadállományának tavaszi felmérését a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM). Az akció során igyekeznek viszonylag pontos képet kapni a barnamedvék, a farkasok, a hiúzok és vadmacskák számát illetően.
A felmérést a központi környezetvédelmi és erdészeti hatóság megbízásából végzik el, a vadon élő növény- és állatvilágból származó biológiai erőforrások állapotának felmérése érdekében. Éppen ezért az országban, minden megyében felmérik a szigorúan védett, vadon élő ragadozó állatfajon hozzávetőleges számát.
Ennek értelmében az áprilisi hónapban az APM felkérésére a Szatmár Megyei Vadász és Sporthorgász Egyesület, illetve a megyében működő további vadász- és horgászegyesületek megkezdik a felügyeletük alatt álló területeken az adatok gyűjtésére irányuló intézkedéseket.
Az adatgyűjtésben ugyanakkor részt vehetnek a mezőgazdaságért felelős központi hatóság megyei szervei, az olyan civil szervezetek, melyek közvetlenül kapcsolódnak a környezetvédelemhez, illetve a védett területek kezelőinek képviselői, amennyiben a vadászati területek átfedésben vannak a természetvédelmi területekkel.
Az említett intézmények képviselőinek részvétele az akcióban előzetes bejelentéssel történik.
Az összegyűjtött adatok összesítését a környezetvédelmi ügynökség munkatársai végzik majd, az adatok pedig részét képezik az országos monitoringnak.
Az évente elvégzésre kerülő felmérés célja:
- a barnamedvék, a farkasok, a hiúzok és vadmacskák számának és a populáció sűrűségének felmérése
- a medve-, farkas-, hiúz- és vadmacska-populációk állandó, szezonális és véletlenszerű országos elterjedésének meghatározása
- ökológiai folyosók/kritikus pontok működőképességének figyelemmel kísérése
- azonosítani azokat a területeket, ahol magas az emberi tényezőknek köszönhető állatpusztulás
- a magas szintű konfliktusokkal küzdő területek azonosítása
- a szóban forgó állatok által okozott károk és azok okainak felmérése.
Az akcióra vonatkozó programot az érdeklődők a környezetvédelmi ügynökség honlapján, a biodiverzitás fül alatt, a ragadozók felmérése alpont alatt találják meg.