Jól működnek a webáruházak vagy a romániai fogyasztók kevésbé panaszkodnak?


Érdekes statisztikát tett közzé szerdán az Európai Unió Statisztikai hivatala: 2023-ban a felhasználók egyharmada tapasztalt valamilyen problémát az online vásárlás kapcsán, a tagállamok között ugyanakkor óriási különbségek vannak, sőt van olyan ország is, ahol a vevők több mint fele negatívként jellemezte a netes beszerzéssel kapcsolatos élményeit.
Az Eurostat jelentése szerint a felmérésben részt vevők 33 százaléka tapasztalt valamilyen problémát a weboldalakon vagy applikáción keresztül leadott vásárlások kapcsán. A legelégedetlenebbek a luxemburgiak voltak, ahol a vásárlók 55,5 százaléka panaszkodott valamilyen hibára, de hasonlóan elégedetlenek a hollandok is, ahol 55,2 százalék volt az e helyzetben levő vevők aránya. Spanyolország épp csak egy kicsivel van lemaradva tőlük: a mediterrán állam lakóinak 49,7 százaléka bizony nem volt maradéktalanul elégedett a szolgáltatással.
A legkevesebb panaszos Portugáliában van, ahol a vásárlóknak mindössze 4,3 százaléka számolt be valamilyen problémáról, majd Lettország és Ciprus következik közel 14, illetve 15 százalékkal.
Romániában a vásárlóknak mindössze a 22,41 százaléka tapasztalt problémát az online vásárlások kapcsán, a szomszédos Magyarországon ez az arány 29 százalékra rúg.
De mire is panaszkodnak a vevők? A vásárlók több mint 18 százaléka a kiszállítás sebességével volt elégedetlen, azaz a megadott időpontnál később kapta kézhez a csomagot, a válaszadók 10,8 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a weboldal vagy applikáció használata okozott neki gondot, 8,6 százalékuk pedig nem jó vagy törött terméket kapott. Reklamációra adott okot ezeken túl, hogy többek nehezen találtak információkat a jótállásra és a fogyasztói jogokra vonatkozóan, sokan pedig azzal szembesültek, hogy panaszukat az adott cég nem kelezte megfelelően. Voltak, akik amiatt panaszkodtak, hogy az eladó az ő országukban nem értékesíti termékeit, másik pedig azért, mert a kifizetendő végösszeg magasabb volt az első körben jelzettnél, és sajnos a felhasználók közel 4 százaléka sajnos csalás áldozata lett.
Bíróságra jutott a netes csalás
Maradva a lehúzásoknál, sajnos Szatmár megyében is voltak olyanok, akik befürödtek az interneten keresztül vásárolt termékek miatt, s míg egy legálisan üzemelő céggel kapcsolatban relatíve egyszerűbb felvenni a harcot, a neten kereskedő magánszemélyek nyomát sokszor csak bottal üthetjük. Sajnos jól tudja ezt már az a Szatmár megyei személy is, aki néhány évvel ezelőtt egy használt mobiltelefont szeretett volna vásárolni. Az interneten meghirdetve talált is egy számára szimpatikus készüléket. A hirdetővel Messengeren vette fel a kapcsolatot, majd megegyeztek abban, hogy az eladó futárral küldi el a telefont, a vevő pedig a szállítás után fizet készpénzben. Az ajánlat teljesen megbízhatónak tűnt, hiszen a sokkal gyanúsabb vásárlásokkal szemben, amikor előre kell utalni a pénzt, itt a naiv vásárlónak egyetlen banit sem kellett előre fizetnie.
Nem sokkal később meg is érkezett a futár a csomaggal, melyért az illető 231 lejt fizetett, melyből 31 lej a szállítási költség volt. Az illető kinyitotta a dobozt, ám a csomagban a telefon helyett mindössze 3 darab krumpli volt. A vevő azonnal értesítette a rendőrséget és a futárszolgálatot az átverésről, így 170 lejt sikerült is visszaszerezni és átadni a sértettnek.
A hatóság ismeretlen elkövető ellen csalás gyanújával eljárást kezdeményezett, viszont a rendőrségnek a sértett kihallgatása, a helyszíni vizsgálatok elvégzése és az országos adatbázisok átnyálazása után sem sikerült érdemi információhoz jutni, így az elkövető személyét jelenleg is homály fedi. Mivel azonban a pénz jelentős részét így is sikerült visszaszerezni, maga a nyomozás pedig ehhez viszonyítva túl költséges, az ügyészség úgy döntött, az eljárás megszüntetését kéri, melynek a nagykárolyi bíróság helyt is adott, így a csaló eladó ezúttal megúszta.