Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly

Bede Emőke
közlemény / szatmar.ro
Július. 04. 2025. Péntek 09:50

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) összesítette a 2025-ös országos nyolcadikos felmérés magyar nyelvű oktatásban részt vevő diákokra vonatkozó eredményeit. Az idei vizsgán országosan 152.233 tanuló vett részt, közülük 7329 magyar anyanyelvű diák. A legnagyobb számban Hargita megyéből (2235 fő), a legkevesebben pedig Szeben megyéből (4 fő) iratkoztak be a megmérettetésre.

 

A magyar nyelv és irodalom tantárgyból kiemelkedően magas, 91,71%-os volt az ötös fölötti jegyet szerzők aránya, ami javulást jelent a tavalyi 90,5%-hoz képest. 118 diák kapott tízes osztályzatot e tantárgyból, ami szintén pozitív elmozdulás a korábbi évekhez képest.

 

A román nyelv és irodalom esetében a magyar diákok eredményei (61,44% ötös felett) még mindig jelentős eltérést mutatnak az országos átlagtól (86,4%), ám a tavalyi 57,08%-hoz képest fejlődés tapasztalható. Matematikából a magyar tanulók 71,11%-a ért el ötöst vagy jobb jegyet, ami szintén növekedést jelent az előző évi 61,48%-hoz képest, és közelít az országos 76,3%-os arányhoz.

 

Kallós Zoltán, az RMDSZ oktatási államtitkára így értékelte az eredményeket: „A magyar diákok teljesítménye folyamatosan fejlődik, főként matematikából és anyanyelvből mutatkozik stabil előrelépés. A román nyelvi eredmények arra engednek következtetni, hogy az általános iskolai tanterveket tovább kell javítanunk és a pedagógus továbbképzés terén is van még tennivalónk.”

 

A magyar tanulók által elért ötös feletti átlagos arány országos szinten 78,39%, ami közel van az általános, 83,1%-os eredményhez. Kiemelkedő teljesítményről számoltak be például Kolozs megyéből (95,04%), Beszterce-Naszód megyéből (90,38%), Máramarosból (91,11%) és Temes megyéből (91,18%).

 

Mihályfalvi Katalin, az RMDSZ oktatási főosztályának ügyvezető alelnöke így nyilatkozott: „Ezek az adatok egyszerre tükrözik a pedagógusaink elkötelezett munkáját, a tantervi reformok fokozatos eredményeit, és a tanulók erőfeszítését. Hosszú távú célunk, hogy minden diák egyenlő eséllyel indulhasson, akár anyanyelvi, akár román nyelvi kompetenciák terén. A román nyelv oktatásában továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a nyelvhasználat gyakorlati aspektusaira.”

 

Az eredmények elemzésekor fontos figyelembe venni, hogy 2021-től a magyar diákok speciális tanterv alapján vizsgáznak román nyelvből, és 2018-tól új tantervek vannak érvényben az V–VIII. osztályos korosztály számára valamennyi tantárgyból. Az idei év adatai azt mutatják, hogy a reformok iránya helyes, azonban a teljes hatásuk hosszabb távon lesz igazán érzékelhető.

 

Szatmár megyei eredmények

 

Az idei évben 2632 Szatmár megyei tanuló iratkozott be a vizsgákra, közülük 2361-en jelentek meg. A legalább 5-ös átlagot elérő tanulók aránya 76,66 százalék, ami jelentős növekedést jelent a tavalyi 70 százalékhoz képest.

 

A román nyelv és irodalom vizsgán a diákok 75,71 százaléka ért el legalább 5-ös osztályzatot, szemben a 2024-es 70 százalékkal. Egy tanulónak sikerült a maximális, 10-es jegyet megszereznie. A matematika vizsgán a legalább közepes eredményt elérők aránya 69,67 százalék volt, míg egy évvel korábban ez az arány csupán 61 százalék volt. Négy tanuló kapott 10-es osztályzatot. Az anyanyelvi vizsgán a tanulók 89,95 százaléka ért el 5-ös vagy annál jobb eredményt, ami enyhe javulást jelent a tavalyi 87,3 százalékhoz képest. Itt is négy diák teljesített hibátlanul.