Jó üzemben halad a Szatmár megyei ivóvíz- és csatornahálózat bővítésének megaprojektje

.jpg)
Péntek délután a szatmári Megmaradás Házában sajtótájékoztatóra került sor, melynek keretében az Apaserv Rt. igazgatója, Leitner János az „A Szatmár megyei víz- és csatornahálózat infrastruktúrájának kiépítését célzó regionális terv, északnyugati fejlesztési régió 204-2020” nevű projekt jelenlegi állását ismertette a résztvevőkkel, azaz a helyi és megyei elöljárókkal, illetve a sajtó képviselőivel.
A teljes Szatmár megyét érintő beruházás finanszírozását az Európai Unió Kohéziós Alapja biztosítja, illetve a vízszolgáltató 2019 novemberében az Európai Alapok Minisztériumával is aláírt egy finanszírozási szerződést. A projekt keretében megvalósuló szerződések összértéke egészen rendkívüli, mintegy 990.449.833 lej áfa nélkül, ezen összeg mintegy 92 százalékát pedig a már említett kohéziós alap biztosítja – emlékeztetett az Apaserv Rt. igazgatója, hozzátéve, hogy a fennmaradó összeget maga a szolgáltató, illetve a kedvezményezett önkormányzatok adják össze.
A 62 településen zajló munkálatok keretében 16 ivóvíztisztító állomás, 166,5 km adukciós vezeték, 258,7 km ivóvízelosztó hálózat, 5 új szennyvíztisztító telep, 448 km szennyvízhálózat és 132,7 km szennyvízgyűjtő/-elvezető cső kerül kivitelezésre. Megyei szinten mintegy 61.564 lakos örvendhet majd jobb vízellátásnak, 55.775 lakos életét pedig jobb minőségű szennyvízelvezetés könnyíti majd meg. Összességében szólva egy roppant fontos, és legalább annyira komplex projektről van szó, sőt nem túlzás azt állítani, hogy e fejlesztés egyike a legfontosabb Szatmár megyei beruházásoknak. A projekt megvalósítása által a szolgáltatások megfelelnek majd a vízminőségnek és a szennyvízkezelésnek az emberi fogyasztására szánt víz minőségéről szóló irányelv, és a települési szennyvíz kezeléséről szóló direktíva előírásainak – hangsúlyozta Leitner, majd egyenként is ismertette a szerződések jelenlegi stádiumát (ezeket a lentebb található bemutatóban lehet megtekinteni).
Az eseményen Leinter János igazgató mellett felszólalt Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is. „Örülök, hogy a munkafolyamatok során jó az együttműködés a víz- és csatornahálózat kivitelezői, valamint a megyei tanács közúti infrastruktúrát fejlesztő kivitelezői között, ezáltal egyik munkálat sem hátráltatja a másikat, hiszen sok beruházás egymásra tevődik. Szatmár megye egyik legfontosabb nagyberuházása, hiszen ezáltal közel 70 ezer ember jut jobb és tisztább minőségű ivóvízhez” – hangsúlyozta a tanácselnök. Pataki arra kérte a kivitelező cégek képviselőit, törekedjenek hatékonyabb kommunikációra egymás között, különösen ott, ahol egyszerre több beruházás megvalósítása is folyamatban van, pl. a vízhálózat bővítésével egyszerre útépítés vagy -korszerűsítés is zajlik. A tanácselnök továbbá a kivitelezési idők betartásának fontosságát is hangsúlyozta beszédében, utalva arra, hogy az időjárás még enyhe, tehát semmi akadálya annak, hogy fokozott tempóban folyjék a munka.
Pataki Csaba után Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere szólt az jelenlevőkhöz. A városvezető elmondta, hozzáértő kivitelezők és polgármesterek dolgoznak együtt a projekt megvalósítását, így bízik benne, hogy sikerül tartani az ütemtervet, sőt ha lehet, akár gyorsítani is a munkálatok menetén. „Szeretnék ugyanakkor egy nagyon tiszta üzenetet is megfogalmazni: ezen kulcsfontosságú közszolgáltatások nem lehetnek politikai, populista támadások célpontjai” – nyomatékosította, hozzátéve, hogy az ivóvizet és csatornázást Szatmár megye minden lakójának egyformán biztosítani kell.