Szatmár megyében az egyik legalacsonyabb a drog okozta egészségügyi vészhelyzetek száma


Monica Georgescu rendőrfőbiztos, az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség (ANA) képviselője szerdai sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy Romániában ismét a kannabisz lett a leggyakrabban fogyasztott tudatmódosító szert.
Az ANA által végzett tanulmányok emellett arra is rámutattak, hogy leggyakrabban a 15-34 éves korosztály él a különféle szerekkel, ugyanakkor az utóbbi időben nőtt azon esetek száma is, amikor az érintett ún. kísérleti jelleggel fogyaszt kábítószert. Magyarán szólva, saját kíváncsiságuk kielégítése érdekében próbálják ki a drogokat, viszont függővé nem válnak. Monica Georgescu elmondta, hogy 10-ből legalább 1 fő kipróbált élete során már legalább egy kábítószert, és nem változott az sem, hogy a legtöbb fogyasztó továbbra is férfi. Hozzátette, a 34 évesnél idősebbek körében háromszor kisebb a szerhasználók aránya.
Az ANA adatai szerint 15 emberből 1 legalább egyszer kipróbálta életében a kannabiszt, az ügynökség által ismert legfiatalabb fogyasztó pedig 12 éves volt. Az új típusú pszichoaktív szerek népszerűsége csökkenőben van, ilyen jellegű drogokat 35 főből csak 1 fogyasztott élete során, a legfiatalabb szerhasználó mindössze 13 éves volt. A crack kokain még kevesebb emberhez ért el: 50-ből mindössze 1 fő mondhatja el magáról, hogy élete során kipróbálta már, viszont megdöbbentő, hogy a legfiatalabb fogyasztó csupán 11 éves volt. A szintén a népszerűbb drogok közé tartozó ecstasy 70 emberből 1 főhöz ért, és az ügynökségnek sajnos már 13 éves fogyasztóról is tudomása van.
Monica Georgescu kitért ugyanakkor arra is, hogy a legfiatalabb dohányos, akivel az ügynökség találkozott, mindössze 7 éves volt, a legfiatalabb alkoholfogyasztó pedig 8.
Az ANA azonban nem csak azt követi figyelemmel, hogy milyen kábítószereket használ a lakosság, hanem azt is, hogy e szerek hány és milyen jellegű egészségügyi vészhelyzetet okoznak a fogyasztók számára, hiszen ez is egy rendkívül fontos mutató a jelenség átlátásában.
Az ügynökség honlapján elérhető legfrissebb, ugyanakkor még csak 2023-ra vonatkozó jelentése szerint a nevezett évben országszerte 3089, legalább egy típusú kábítószer fogyasztásából adódó vészhelyzetet jeleztek, mely aggasztóan sok a 2022-ben regisztrált 2219-hez képest. Ezen esetek több mint feléért a kannabisz és a különféle szintetikus szerek voltak felelősek (28,1% kannabisz, 23,1% új típusú pszichiaktív szer), az ópiátokhoz a vészhelyzetek 7,3 százaléka köthető, 8,2 százalékát kokain okozta, további 11,4 százalékot pedig más stimulánsok. Fontos kiemelni, hogy a gyógyszerfogyasztás is okozhat hasonló egészségügyi vészhelyzetet, 2023-ban a kórházba került személyek 18,9 százaléka valamilyen gyógyszert adagolt túl.
A legtöbb kábítószer okozta vészhelyzetet az északnyugati régióban, azaz a Bihart, Beszterce-Naszódot, Kolozst, Máramaros és Szatmár magába foglaló területen jegyezték: szám szerint 674-et, mely jelentős növekedést jelent a 2022-ben regisztrált 494-hez képest (+26,7%). Az ANA azonban nem csak regionális bontásban közölte az adatokat, hanem megyei viszonylatban is, így tudható az is, hogy míg pl. Kolozs és Bihar megye nagy kockázatú területekhez tartozik, addig Szatmár Arad, Gorj és Vrancea megyével egyetemben a nagyon kis kockázatúak közé.