Jelentős változás érkezik a Metánál, a felhasználókra bízzák az igazságot


A Meta hétfőn befejezi évek óta működő tényellenőrzési programját, hogy helyette a közösségi jegyzetekre építsen, amelyek felhasználói közreműködéssel próbálják szűrni a dezinformációt. A döntés márciusban történt, és most az Egyesült Államokban hivatalosan is befejeződik a program.
Mark Zuckerberg, a Meta alapítója korábban már bejelentette, hogy a cég azzal a céllal szakít a tényellenőrzés hagyományos rendszerével, hogy elkerülje a túlzott cenzúrát a platformjain – írja az Eengadget techhírlap.
Most Joel Kaplan, a Meta frissen kinevezett politikai vezetője megerősítette, hogy a tényellenőrzés véglegesen megszűnik az Egyesült Államokban.
„Hétfő délután a tényellenőrzési programunk hivatalosan véget ér az Egyesült Államokban” – írta Kaplan egy posztban, amit az X-en (korábban Twitter) tett közzé. „Ez azt jelenti, hogy nem lesznek új tényellenőrzések, és nem lesznek tényellenőrök sem.”
By Monday afternoon, our fact-checking program in the US will be officially over. That means no new fact checks and no fact checkers. We announced in January we’d be winding down the program & removing penalties. In place of fact checks, the first Community Notes will start…
— Joel Kaplan (@joel_kaplan) April 4, 2025
A Meta az új rendszerrel, a közösségi jegyzetekkel próbálja kezelni a téves információkat. A közösségi jegyzetek lehetőséget biztosítanak a felhasználóknak, hogy hozzájáruljanak a platformokon megjelenő tartalmak értékeléséhez, és az első közösségi jegyzetek már a jövő héten megjelenhetnek a Facebookon, az Instagramon és a Threadsen. A rendszer működése hasonló lesz az X-en található közösségi jegyzetekhez, amelyeket egy algoritmus segít majd azonosítani.
Bár a Meta azt mondta, hogy végül teljesen megszünteti a tényellenőrzést, eddig viszonylag kevés információt osztott meg a közösségi jegyzetek nemzetközi alkalmazásáról.
Ez valószínűleg annak tudható be, hogy más országokban, mint például Brazíliában és az Európai Unióban, már aggodalmakat fogalmaztak meg a változtatások globális hatásaival kapcsolatban.
A Meta tényellenőrzési programjának megszüntetését az év elején egyéb politikai változások is kísérték, amelyek a társaság jobbra tolódását jelezhetik. Az új irányvonal mellett a cég egyébként megszüntette a vállalati DEI- (diverzitás, egyenlőség, inkluzió) programokat, visszavonatta a gyűlöletbeszéd elleni védelmet.