Ismét internetes csalókra figyelmeztet a Szatmár megyei rendőrség


A csalók joggal pályázhatnak a legagyafúrtabb bűnelkövetői címre, hiszen áldozataikkal szemben egy fikarcnyi erőszakot sem használnak, csavaros észjárásukkal mégis rá tudják őket venni, hogy a szélhámos által óhajtott értékeket önként átadják, sőt az internet adta lehetőséget kihasználva, a csalók újabbnál újabb trükköket inventálnak, hogy megszerezzék, amit akarnak, legyen szó pénzről vagy akár értékes adatokról.
A Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség nemrégiben ismét az online adásvételek veszélyeire hívta fel a figyelmet. Mint írják, a csalók az apróhirdetési oldalokon keresztül cserkészik be áldozataikat. Önmagukat potenciális vásárlónak adják ki, majd annak érdekében, hogy elutalhassák a termék ellenértékét, arra kérik a gyanútlan eladót, hogy egy internetes felületen keresztül adja meg bankkártyájának adatait. Ha pedig az áldozat besétál a kelepcébe, a csalók különösebb nehézség nélkül lecsapolják a bankszámláját.
A szatmári rendőrök közleményükben hangsúlyozzák, hogy az internetes eladóknak soha nem kell megadniuk a bankkártyájuk adatait (kártyaszám, tulajdonos vezeték- és keresztneve, a kártya lejárati időpontja, biztonsági kód stb.), és a potenciális vásárló által küldött, első ránézésre megbízhatónak tűnő internetes platformokon sem szabad megadni azokat. Az egyetlen adat, amelyre ilyen helyzetben a vásárlónak szüksége lehet, az a bankszámlaszám/IBAN, melyre elutalhatja a termék ellenértékét.
Amennyiben bármilyen kétely merül fel az átutalással kapcsolatban, mielőtt még bármit is tenne, vegye fel a kapcsolatot a bankkártyát kiadó bankkal, mely tovább információkkal tud szolgálni az online tranzakciókról - javasolja a rendőrség.
A Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség nem indokolatlanul kongatta meg ismét a vészharangot, hiszen egyre több termék cserél gazdát egy-egy internetes apróhirdetés révén. Sajnos a Szatmár.ro olvasói több olyan történetről is beszámoltak nekünk, amikor csalók megpróbálták vagy konkrétan át is verték őket. Anna egy konfirmáló ruhát adott volna el, Tibor pedig egy mobiltelefont, s történetük bemutatása után újabb és újabb olvasók számoltak be nekünk privát üzenetben a tapasztalataikról.
„Ha Ön is hasonló csalás áldozata lett, azonnal értesítse a bankját az esetről, kérje a kártya zárolását és az esetleges tranzakciók leállítását. Ha az elővigyázatosság ellenére mégis anyagi kér érte, arra kérjük, tegyen feljelentést a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség székhelyén, Szatmárnémetiben, az Al. I. Cuza utca 5. szám alatt vagy a cabinet@sm.politiaromana.ro oldalon” – írta korábban a rendőrség.