Ismerd meg, ne diszkrimináld! Képzésen a Szatmár megyei rendőrök


A hatóságnak minden állampolgárt egyenlően kell védenie faji, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, politikai hovatartozás, vélemény, nyelv, vallás, nem, szexuális irányultság vagy egyéb kritériumok alapján történő megkülönböztetés nélkül. Március 12-én ennek kapcsán tartottak képzőt a Szatmár megyei rendőrök egy részének.
A Román Rendőrség keretében működő Bűnügyi Kutató és Megelőző Intézetet képviselve Szatmárnémetibe érkezett Sorin Stanica főbiztos, illetve jelen volt az eseményen a kezdeményező E-ROMJA Egyesület munkatársa is. A képzésen részt vevőket olyan gyakorlati modellekkel ismertették meg, amelyekkel fel lehet lépni az elsősorban a roma közösségeket jellemző korai iskolaelhagyással és erőltetett házassággal szemben. A programot a svájci Basel-Stadt kanton támogatásával eddig Giurgiu és Bacau megyébe vitte el az egyesület, az eredményeket látva azonban úgy döntöttek, hogy kiterjesztik azt más megyékre is.
A projekt általános célkitűzése, hogy új megközelítéseket nyújtson a főként roma lányokat érintő iskolaelhagyással kapcsolatban, ők ugyanis az oktatási rendszer egyik legkiszolgáltatottabb és legelhanyagoltabb csoportja. A kezdeményezők célja, hogy olyan támogatói rendszert alakítsanak ki e lányoknak, amely megvédheti őket a különféle formákban megnyilvánuló abúzusoktól, és hozzásegíti őket ahhoz, hogy jobban megértsék a saját problémáikat és elérhessék céljaikat.
A projekt keretében megvalósuló konkrét tevékenységek több színtéren fognak zajlani: egyrészt intézményi szinten, ahol a különböző közintézmények szakértői egy multidiszciplináris csapatot alkotnak majd, másrészt pedig közösségi szinten, melyen az említett csapat tájékoztató és tudatosító kampányokat szervez az érintett társadalmi csoportnak, és ezt követően a jó gyakorlatokat továbbviszik más közösségekhez is, amelyek hasonló problémákkal küzdenek.
A hatóság mindenkit emlékeztet, hogy a diszkrimináció áldozatai panasszal élhetnek a rendőrségen, illetve az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál is. A panasznak az alábbi adatokat kell tartalmaznia: a benyújtó vezeték- és keresztneve, címe, telefonszáma, a hátrányos megkülönböztetés ismertetése, valamint azok az információk, amelyek segíthetnek azonosítani a diszkrimináló felet.