Iohannis hangsúlyozta Granadában, hogy a schengeni térség bővítése az európai egység és a szolidáris erős jele lenne


Klaus Iohannis államfő pénteken hangsúlyozta, hogy a schengeni térség bővítése Románia csatlakozási folyamatának mielőbbi lezárásával 'az európai egység és a szolidáris cselekvés erős jele lenne'.
A román államfő részt vett az Európai Tanács Granadában tartott informális ülésén, amelyen az uniós vezetők elkezdték a megbeszéléseket az EU következő stratégiai menetrendjéről, és ennek keretében megvitatták többek között a bővítés kérdését is.
Az új stratégiai menetrend elfogadása kapcsán Iohannis kifejtette, hogy egy erősebb, egységesebb, reziliensebb és globális szinten versenyképesebb Unió létrehozása kell legyen a cél, és az Oroszország által kirobbantott háború katalizátorként hat a stratégiai függőségek csökkentésére és az Unió megerősítésére irányuló további intézkedésekre a polgárok érdekében - mutat rá az elnöki hivatal.
Iohannis jelezte, hogy az EU következő stratégiai menetrendjének kialakításával párhuzamosan olyan fontos folyamatban lévő ügyeket kell lezárni, mint az energiapiaci reform 2023 végéig történő elfogadása, a migrációról szóló megállapodás egyeztetése az Európai Parlamenttel, valamint az Európai Tanács 2023. decemberi ülésén egy politikai megállapodás megkötése a többéves pénzügyi keret félidős felülvizsgálatáról - közölte az elnöki hivatal.
Az államfő egy 'széttagoltság nélküli, fokozott belső kohézióval rendelkező és a tagállamok közötti bizalomra épülő' Unió megvalósítását sürgette, és hangsúlyozta, hogy a bővítés hatékony irányítását célzó reformfolyamatnak a bővítéssel párhuzamosan, nem pedig azt követően kell megvalósulnia.
Emlékeztetett, hogy a bővítés 'az Unió egyik legsikeresebb politikája volt és ma is az, és a tagjelölt országok megérdemelnek' egy pozitív döntést, amely nyomán az EU egyértelműen profitál és erősödik.
Klaus Iohannis hangsúlyozta, hogy Oroszország Ukrajna elleni agressziójával világossá vált, hogy az EU-nak, az Észak-atlanti Szövetséggel együttműködve meg kell erősítenie védelmi felkészültségét és képességeit. Leszögezte továbbá, hogy Ukrajnát továbbra is támogatni kell, ameddig csak szükséges.
A migrációról szóló vita során Klaus Iohannis felidézte, hogy sürgős intézkedésekre van szükség, amelyek mind Olaszországot - tekintettel a közelmúltbeli lampedusai helyzetre -, mind a külső partnereket támogatják a migráció kezelésében. Mindezek érdekében sürgősen végre kell hajtani a már elfogadott intézkedéseket, és véglegesíteni kell a migrációs és menekültügyi paktumot.
A migráció kapcsán Iohannis kiemelte Románia eddigi konstruktív hozzáállását és konkrét erőfeszítéseit az Unió külső határainak a védelmében.
Az ülés végén az uniós vezetők közös nyilatkozatot fogadtak el.