Iohannis: 2023-ban Románia ismét házigazdája lesz a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának


Klaus Iohannis államfő hétfőn bejelentette, hogy Románia 2023-ban ismét házigazdája lesz a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának és annak üzleti fórumának.
'2018-ban sikeresen megszerveztük a csúcstalálkozót és az üzleti fórumot Bukarestben, és öt évvel később, 2023-ban ismét Románia ad otthont ennek a fontos eseménynek. Ez a döntés, amelyet a mai plenáris ülésen jelentettem be, megerősíti, hogy Románia milyen nagy jelentőséget tulajdonít ennek a regionális együttműködési formának' - nyilatkozta Iohannis Egils Levits lett és Andrzej Duda lengyel államelnökkel közösen tartott sajtóértekezleten.
A rigai csúcstalálkozón megvitatták, hogy a Három Tenger Kezdeményezésnek hogyan kell helytállnia a jelenlegi európai biztonsági környezetben, különös tekintettel a hozzájárulásra, amelyet a három fő területen - közlekedés, energia, digitalizáció - megvalósuló stratégiai összekapcsolási projektek révén nyújthat - számolt be a román államfő. Hangsúlyozta, fontos újragondolni a Kezdeményezés reagálási lehetőségeit, de szem előtt kell tartani ugyanakkor az alapcélkitűzések megvalósítását.
Volodimir Zelenski ukrán államelnöknek a találkozón közvetített üzenetével kapcsolatban, mely szerint Ukrajának szüksége van a Három Tenger Kezdeményezés támogatására, Iohannis elismételte, hogy Románia eddig is támogatta Ukrajnát és az ukrán népet, és ezt ezután sem adja fel.
'A következő csúcstalálkozó házigazdájaként Románia elemezni fogja, hogy a Kezdeményezés milyen módon segíthet Ukrajnának. Különösen azokra a projektekre fogunk összpontosítani, amelyekben Ukrajna a Három Tenger Kezdeményezés partnereként részt vehetne. Ugyanakkor Románia határozottan úgy véli, hogy a Moldovai Köztársaságnak és Grúziának - amelyek Ukrajnához hasonlóan az Európai Unióhoz való csatlakozás felé haladnak - ugyanolyan támogatást kell kapnia tőlünk, mivel ellenálló képességük jelenleg keményen próbára van téve' - mondta Iohannis.
Nyomatékosította ugyanakkor, hogy a jövő évi csúcstalálkozóra készülve Románia továbbra is támogatni fogja a Kezdeményezés megerősítését.
Románia érdekei szempontjából biztató, hogy a közelmúltban, a Davosban megszervezett Világgazdasági Fórum alkalmával a Transgaz román vállalat és a Kezdeményezés befektetési alapja között megállapodás született, amelynek célja a földgáz-infrastruktúra fejlesztése Romániában. A projektek értékét 626 millió euróra becsülik - mutatott még rá a román államfő.
Románia számára két másik projekt is prioritást élvez - a Rail2Sea és a Via Carpathia kezdeményezések -, amelyek megvalósítása javítani fogja a tagállamok kapcsolatát, de a katonai mobilitást és az infrastruktúra helyzetét is a régióban, ami a jelenlegi geopolitikai helyzetben alapvető fontosságú - szögezte még le.
Iohannis nyilatkozatában üdvözölte a Kezdeményezés partnerei - az Egyesült Államok, Németország és az Európai Bizottság - által kifejezett határozott és egyértelmű elkötelezettséget.
Elmondta, hogy új mandátuma alatt Románia az Európai Unió stratégiai menetrendjével teljes összhangban, valamint a transzatlanti partnerség megerősítésének irányába fog cselekedni, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezeteket és a nemzetközi magánszektort bevonja a Kezdeményezés céljainak megvalósításába.
'Üdvözöljük az Egyesült Királyság és Japán érdeklődését a Kezdeményezés iránt. A következő évben tovább kívánjuk fejleszteni a párbeszédet ezekkel az országokkal, hogy konkrét együttműködési lehetőségeket határozzunk meg' - mondta még Iohannis.
Klaus Iohannis hétfőn részt vesz a Három Tenger Kezdeményezés hetedik, Rigában megszervezett csúcstalálkozóján.