Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Interjú: Mikor és miért érdemes kutyaoktatóhoz fordulni? – Román József kutyakiképző válaszol

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Március. 17. 2025. Hétfő 15:08

A kutya az ember legjobb barátja, de bármilyen szerethető is, komoly kihívást jelenthet a gazdik számára, ha neveletlen, nem hallgat a parancsokra, vagy viselkedési problémákkal küzd. Sokan hajlamosak azt gondolni, hogy ez természetes – hiszen a kutya ösztönei szerint cselekszik –, mégis irigykedve figyeljük azokat a gazdikat, akik négylábú társa fegyelmezett, kiegyensúlyozott és jól nevelt.

A jó hír az, hogy a kutya tanítható, és megfelelő módszerekkel bármelyik eb válhat engedelmes társsá.
 

A kutyanevelés azonban nem mindig egyszerű feladat. Bár sok gazdi maga is próbálkozik a tanítással, vannak helyzetek, amikor érdemes szakember segítségét kérni. Egy tapasztalt kutyakiképző nemcsak gyorsabb eredményeket ér el, hanem segít elkerülni azokat a rossz beidegződéseket, amelyek később komoly problémákat okozhatnak.


Román József, Szatmár egyik legismertebb okleveles, professzionális kutyaoktatója és lektora szerint az alábbi esetekben különösen indokolt szakemberhez fordulni.


Szatmár.ro: Milyen jelek utalnak arra, hogy egy gazdinak érdemes kutyaoktatóhoz fordulnia?

 

Román József: Egy kutya nemcsak örömet, hanem komoly felelősséget is jelent a család számára. Számos jel utalhat arra, hogy a kutyának külső segítségre van szüksége ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott életet élhessen. A nevelést már két és fél hónapos kortól el kell kezdeni, hogy megfelelő kommunikációs modellt alakítsunk ki vele, majd ezt, a 18 hónapos korig tartó négy kritikus fejlődési szakaszban továbbfejlesszük. A cél nem az, hogy cirkuszi mutatványosokat neveljünk belőlük, hanem hogy társakat, családtagokat formáljunk belőlük. Ahogyan a gyermeknevelésben is léteznek szülőknek szóló tanfolyamok, a kutyatartáshoz is hasznos lenne mindenki számára egy alapismereteket nyújó képzés.


Szatmár.ro: Milyen hibákat követnek el leggyakrabban a gazdik a kutyanevelés során?


Román József: A leggyakoribb problémák abból adódnak, hogy a gazdik nem értik a kutyá veleszületett ösztöneiből eredő szándékait. Ebből pedig egy rossz kommunikáció jön létre a kutya és a gazdi között, amit a gazdi még azzal is tetéz, hogy fenyeget és akarva/akaratlanul fájdalmat okoz az állatnak, különböző dolgokkal. A legjellemzőbb hiba, hogy az emberek a kezüket és a testüket zsákmányként használják a kutya simogatása és szeretgetése közben, ezért az állat erőszeretettel harapdál és ugrik, s mondhatjuk: bennünket is kutyába vesz. Ezért az első dolog, amit ki kell alakítsunk, hogy amint elválasztottuk az alomból, az az, hogy hogyan létesítsenek egy újfajta kommunikációt velünk… A büntetés és a sok tiltás helyett először az IGEN-eket kell neki megtanítani. Ehhez pedig mi a pozitív operáns kondicionálás módszerét használjuk, ami modern és jól bevált technikákat vonultat fel annak érdekében, hogy kifejezetten jó eredményeket érjünk el a kutyával.

 


Szatmár.ro: Mennyire fontos a korai nevelés? Hogyan érdemes egy kölyökkutyával kezdeni a tanítást?


Román József: Az első kritikus időszak már az alomban elkezdődik, amelyre a tenyésztőnek kell figyelnie. A gazdi számára a 3-4 hónapos kor a legfontosabb időszak, ekkor alakul ki a falkaegyensúly. Ha ilyenkor sikerül a megfelelő nevelési alapokat lerakni, akkor egy életen át megbízható társat kapunk. Az agresszív módszerek helyett a pozitív megerősítés a célravezető.

 

Szatmár.ro: Milyen módszerekkel lehet elérni, hogy egy kutya szófogadóbb legyen?

 

A kutya nevelése során soha nem szabad fájdalmat okozni neki, függetlenül a választott módszertől. A fájdalomra a kutya védekező reakcióval válaszol, ami téves társításokat eredményezhet a tanulási folyamat során. Ezért érdemes az operáns tanulási módszereket alkalmazni, amelyek hatékonyan segítik a kutya fejlődését. Ebben én is tudok segíteni.

 

Szatmár.ro: Milyen kihívásokat jelent egy menhelyről örökbefogadott kutya nevelése?
 

Román József: Az örökbe fogadott kutyáknál nagyon fontos megnézni azt, hogy honnan fogadjuk örökbe. Ebben a témában akkreditált szakemberként tudom elmondani, mennyi fontos az, hogy a kutyákat örökbe adó központoknak legyen olyan szakembere, aki az örökbe fogadni szándékozott kutyákat szakszerűen felkészíti egy új családhoz való kerülésre. Sajnos az esetek 99%-ban a menhelyek nem rendelkeznek ilyen képesítéssel rendelkező szakemberrel. Mindennek ellenére ez nem szabad senki kedvét letörje az örökbefogadásra, de tudni kell, ezek a kutyák nem lesznek felkészítve az adopcióra. Ezért nagyon fontos, hogy akik kutyakiképzéssel is foglalkoznak, ne csak innen-onnan lopkodják a szakmát, hanem akkreditált forrásokból készüljenek fel és diplomázzanak le, hogy a legjobbak lehessenek ebben a szakmában. Mert megéri, a kutyákért. 

Ezért tehát a komoly céljaink vannak egy kutyával, nem árt szakember segítségét kérni, hogy azt a kutyát ő is felmérje, letesztelje, stb. Már az egyed kiválasztásában is érdemes volt a szakember segítségét kérni, majd miután hazavittük, érdemes volna a gazdának is elvégezni egy legalább rövid kutyatartói kurzust, hogy legyen tisztában mindennel amivel a kutyatartás jár (a kutya táplálkozása, a kiképzése, a felelőssége, a jogi dolgok, a 205-ös törvény betartása, stb). 

 


Szatmár.ro: Hogyan zajlik egy átlagos kutyakiképzés? Milyen lépéseken megy keresztül a kutya és a gazdi?


Román József: Nem létezik „átlagos” kutyakiképzés – csak profi vagy amatőr megközelítés. A profi kiképzés alapja a viselkedésmodellezés: pozitív mintákat hozunk létre, és ezek alapján építjük fel a kutya tudását, az alapoktól kezdve, akár egy házépítés során. Fontos kiemelni, hogy a professzionális kiképzés nem a trükkök megtanításáról szól, hanem a kutya jellemének formálásáról. Az egyik legjobb példa erre a helyben maradás. Ha a kutya csupán kényszer hatására teljesíti a parancsot, látszani fog rajta, hogy ideges, és nem tud nyugodtan maradni. Ez a rosszul felépített kiképzés eredménye. Ezzel szemben a professzionális módszer célja egy kiegyensúlyozott, harmonikus viselkedés kialakítása, amely révén a kutya magabiztosan és nyugodtan tud reagálni a környezetére.
 

Szatmár.ro: Vannak olyan esetek, amikor a kiképzés már nem segít, és más megoldást kell keresni?


Román József: Ha a kutya tanítását professzionális szemmel nézzük, azt látjuk, hogy a modern kiképzési módszerek tudományos alapokon nyugszanak. Az 1960-as évek óta ismerjük, hogyan tanulnak az állatok, de ezt a tudást sokáig nem alkalmazták megfelelően a kutyakiképzésben. Az operáns kondicionálás módszereivel az esetek 99,99%-ában elérhető viselkedésváltozás. Egyedüli kivételek a komolyabb egészségügyi vagy neurológiai problémák, amelyek befolyásolhatják a kutya reakcióit. Fontos megérteni, hogy a kutyák nem születnek az emberi társadalom szabályai és törvényszerűségei szerint. Bár egyes tanulmányok azt állítják, hogy a kutyák könnyen alkalmazkodnak hozzánk, mert hasonló a társadalmi berendezkedésük, ez tévedés. Az ő világuk teljesen eltér a miénktől, és a hatékony kiképzésnek ezt is figyelembe kell vennie.

 


Szatmár.ro: Milyen tanácsot adnál azoknak, akik maguk próbálnák meg tanítani a kutyájukat?

 

Román József: Ebben az esetben azt tanácsolnám, hogy bátran látogassák meg a honlapomat, a dogonline.ro-t, amelyet éppen ebből a célból hoztam létre. Hiszek abban, hogy a kutya legjobb tanítója a saját gazdája lehet, ha megfelelő tudást szerez a neveléshez. Ehhez kapcsolódik az egyik szolgáltatásunk is: a háznál történő mentorálási program. Ennek keretében házhoz megyünk, felmérjük a kutya idegrendszeri sajátosságait, feltérképezzük az esetleges problémákat, majd a gazdi céljaihoz igazított, személyre szabott kiképzési programot állítunk össze. A gazdi ezt önállóan valósíthatja meg a mindennapokban, mi pedig hetente 1-2 alkalommal visszatérünk, hogy ellenőrizzük az előrehaladást és szükség esetén módosítsunk a programon.  

Emellett kínálunk egy másik lehetőséget is: a bentlakásos kutyakiképzést, amely a legkomplexebb szolgáltatásunk. Ebben a programban a kutyával egy hónap alatt 240 órát foglalkozunk – ez intenzitásában egy 3-4 hónapos hagyományos kiképzésnek felel meg.  


Szolgáltatásaink azonban nem állnak meg itt. Kínálunk kutyasétáltatást, kutyagondozást, kutyaszállítást (például állatorvoshoz), kutyalátogatásokat, valamint online szaktanácsadást és konzultációt is.