Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

INSP: a Szatmár megyei kórházakban egyetlen terhességmegszakítást sem végeztek kérésre 2021-ben

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 04. 2022. Hétfő 09:36

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) által a Libertatea kérésére közölt adatok szerint tavaly jelentősen több terhességmegszakítást végeztek a magán egészségügyi intézményekben, mint az államiakban, mi több, 2017 óta ez volt az első év, amikor a magánklinikákon végzett abortuszok száma túllépte az állami kórházakban végzett beavatkozások számát.


Az INSP által közölt adatok szerint 2021-ben 13.868 abortuszt végeztek kérésre Romániában, ezeknek 62 százalékát (8595) privát rendelőkben és magánklinikákon, a fennmaradó 38 százalékot (5273) pedig értelemszerűen állami egészségügyi intézményekben.


Előbbiek aránya az elmúlt években szinte megduplázódott: míg 2017-ben a beavatkozásoknak csupán 33,1 százalékát végezték olyan intézményekben, melyek nem az állami egészségügyi rendszer keretében működnek, addig 2021-re arányuk 62 százalékra nőtt. Ugyanakkor a magánrendelőkben és klinikákon végzett terhességmegszakítások száma ettől jóval magasabb is lehet, mivel nem minden intézmény jelenti a közegészségügyi igazgatóság az elvégzett abortuszok számát.


11 megyében egyetlen terhességmegszakítást sem végeztek


A Libertatea által megszerzett adatok szerint Románia 11 megye, pontosabban szólva Arad, Bákó, Calarasi, Iasi, mehedinti, Neamt, Olt, Szatmár, Szilágy, Vaslui és Valcea megyék állami kórházaiból egyetlen kérésre történő abortuszt sem jelentettek a hatóság felé, és a tendencia egyetlen kivétellel (Mehedinti) az idei év első negyedévében is változatlan maradt. Vrancea és Giurgiu megyékben is csak 1-1 kérésre történő beavatkozást jegyeztek a tavalyi évben, Beszterce-Naszódban 2-t, Hunyadban pedig 3-at.


Nehéz helyzetben a legszegényebbek


Az, hogy az állami kórházakban egyre kisebb arányban végeznek terhességmegszakítást, elsősorban azon nők helyzetét nehezíti meg, akiknek anyagi lehetőségei erősen korlátozottak. Andrada Cilibiu, a Filia nőjogi civil szervezet képviselője elmondta, felméréseik szerint egy, az állami egészségügyi intézményekben végzett abortusz költségei 100 és 1000 lej között változnak, magánrendelésben azonban 1200 és 4500 lej között változnak az árak. Mivel a kiszolgáltatott anyagi helyzetben élők nem engedhetik meg maguknak a több ezer lejes költségek kifizetését, a nők sok esetben inkább úgy döntöttek, egy olyan megye kórházában kérik a terhesség megszakítását, ahol még nem utasítják ezt el – ismertette Cilibiu, aki példaként a bukaresti Polizu kórházat említette, ahová szerte az egész országból érkeznek olyan nők, akik valamilyen oknál fogva úgy döntenek, szeretnék megszakítani a nem kívánt terhességet.