India megtámadta Pakisztánt

Rakétacsapást mért az indiai hadsereg Pakisztánra, elmondásuk szerint az április 22-ei kasmíri terrortámadásra adott válaszul. Az indiaiak szerint terrorista infrastruktúrát támadtak, a pakisztániak szerint polgári célpontokat ért támadás. Megszólalt Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is, aki elítélte a támadást, valamint kifejezte reményét a konfliktus mielőbbi befejezésével kapcsolatban - írja a hirado.hu.
Rakétacsapást mért az indiai hadsereg Kasmír tartomány Pakisztán által ellenőrzött részeire, valamint a pakisztáni Pundzsáb tartományra – írja a CNN. A támadást Új-Delhi a két héttel ezelőtti, Pahalgamban elkövetett terrortámadás megtorlásával indokolta, az indiai kormány szerint ugyanis a térség meghatározó milícista-szervezetét, az Ellenállási Frontot (TRF) Pakisztánból támogatják.
Az indiai védelmi minisztérium által kiadott közlemény szerint kilenc olyan célpontot ért rakétatalálat, amelyet „terrorista infrastruktrúraként” azonosítottak. „Az akcióink fókuszáltak, kimértek voltak és az eszkaláció veszélyét nem hordozták magukban. Pakisztáni katonai létesítményt nem vetünk célba. India figyelemre méltó visszafogottságot tanúsított a célpontok kiválasztásában és a hadművelet kivitelezésében” – áll az indiai védelmi minisztérium közleményében. Az indiai hadsereg az X-en közzétett bejegyzésben kommentálta az általuk Szindúr-hadműveletnek hívott támadást.
„Igazságot szolgáltattunk. Jai Hind! (Győzelmet Indiának – a szerk.)”
Az első híradások szerint a rakétatámadás után legalább három halálos áldozatról – köztük egy gyermekről – és tizenkét sebesültről lehetett tudni. Az indiai légitámadást a pakisztáni hadsereg szóvivője is megerősítette. „Pakisztán a maga által kiválasztott időben és helyen fog reagálni.”
„Ez a förtelmes provokáció nem marad megválaszolatlanul” – mondta a pakisztáni szóvivő.
Időközben megszólalt a pakisztáni védelmi tárca vezetője is. Havadzsa Aszif, pakisztáni védelmi miniszter is megszólalt, aki tagadta az indiaiak állítását, miszerint terrorista célpontokat ért volna találat. „India azt állítja, hogy terrorista táborokra csaptak le; ez nem igaz, a nemzetközi média meglátogathatja azokat a polgári helyeket, amelyeket találat ért” – mondta a pakisztáni védelmi tárca vezetője.
Megszólalt a pakisztáni miniszterelnök is, szerinte India háborús cselekményére jogában áll válaszolnia Pakisztánnak. „A pakisztáni nemzet és a fegyveres erők nagyon jól tudják, hogy kell elbánni az ellenséggel.” „Nem hagyjuk, hogy az ellenség aljas célkitűzéseinek teljesítésében győzelmet arasson” – jelentette ki Mohamed Sebaz Saríf, pakisztáni miniszterelnök, aki arról is beszélt, hogy két indiai vadászgépet is lelőttek időközben.
Az indiai támadást követően több légitársaság – többek között az Air France, a British Airways és a Lufthansa – felfüggesztették járataikat és elkerülik a pakisztáni légteret.
Megszólalt az Egyesült Államok is, Donald Trump amerikai elnök szégyennek nevezte az indiai támadást, valamint a konfliktus mielőbbi lezárása iránti igényének adott hangot. „Ez szégyen. Épp most értesültünk erről, ahogy az Ovális Irodába érkeztünk (…) Remélem, gyorsan véget ér majd” – mondta Trump. Közleményt adott ki az amerikai külügyminisztérium is, amiben azt írták: közelről követik a fejleményeket. Marco Rubio külügyminiszter múlt héten egyeztetett utoljára a két ország tisztviselőivel, akiket arra bíztatott, hogy működjenek együtt a feszültés de-eszkalációja érdekében.
Az indiaiak elmondása szerint összesen kilenc helyre mértek csapást, ebből ötöt a vitatott hovatartozású kasmíri területre, kettőt pedig Pundzsáb tartományra, vagyis a nemzetközi jog szerint elismert pakisztáni területre. A támadás előtt tájékoztatták az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot, Szaúd-Arábiát, az Egyesült Arab Emírségeket és Oroszországot a hadművelet részleteiről.
A mostani támadás a legsúlyosabb incidens a térségben az atomhatalomnak számító országok között 2019 óta, amikor az indiai légierő megtorló csapást mért Pakisztánra egy autóba rejtett pokolgépes támadás miatt, amiben negyven indiai katona halt meg, aminek elkövetésével Új-Delhi Iszlámabádot vádolta meg. Kasmír a világ egyik legsúlyosabb geopolitikai gócpontja, amelyet részben India és Pakisztán ellenőrzi, de mindkét ország teljes egészében igényt tart rá.
Mindeközben Kasmír tartomány indiaiak által ellenőrzött részeiről is robbanásokat jelentettek.