Így hat gyermekeinkre a közösségi média. Izgalmas kerekasztal-beszélgetés Szatmárnémetiben


A Mentsétek meg a Gyerekeket szervezet adatai szerint az elmúlt két évben háromból egy, 8 és 17 év közötti gyermek tapasztalta a közösségi médiának való hosszas kitettség által okozott érzelmi zavarok valamelyik formáját, legyen szó pl. szorongásról vagy épp depresszióról. A szervezet szakemberei azt is megállapították, hogy a gyerekek már egészen fiatal korban, 5 és 10 éves koruk között elkezdik intenzíven használni a különféle közösségi platformokat.
„A gyerekeknél és tizenéveseknél egyre gyakrabban jelentkezik a közösségi média használatából adódó szorongás és depresszió. A szorongás intenzív félelmekkel, nyugtalansággal és koncentrációs zavarokkal jár, a depressziót pedig mély szomorúság, visszahúzódás és a tevékenységekkel kapcsolatos érdektelenség kíséri. Sok gyerek kerül terápiára koncentráció hiánya, társadalmi elszigetelődés, álmatlanság vagy az önbecsülés hiánya miatt. Ezek az állapotok a mindennapi életüket is befolyásolják, kezdve az iskolai teljesítménytől egészen a másokkal való kapcsolatokig, ahhoz pedig, hogy újra egészségesen tudják kezelni az érzelmeiket, szakavatott segítségre van szükség” - nyilatkozta Mihaela Dinu, a szervezet klinikai pszichológusa.
A Mentsétek meg a Gyerekeket adatai szerint a gyerekek 48,3 százaléka több mint 6 órát tölt online a szabadnapjain, függetlenül attól, hogy épp hétvégéről vagy vakációról van szó. Tudni lehet azt is, hogy az interneten töltött idő túlnyomó többségét a közösségi platformokon ütik el, azaz olyan helyeken, ahol folyamatos nyomásnak vannak kitéve: saját magukat másokkal hasonlítgatják össze, a minél több lájk és komment által pedig megpróbálnak önigazolást nyerni. Mindezek frusztrációt okoznak nekik, sőt akár jelentős érzelmi zavarokat is kelthetnek bennük.
A közösségi média káros hatásainak tudatosítása érdekében a szervezet a NEPI Rockcastle-lel együttműködve országos kampányt indít, mellyel a gyerekeket, a tizenéveseket, a szülőket és a pedagógusokat szeretnék megszólítani. Az öt ingyenes előadásból álló sorozat első állomása szeptember 13-án, 11 órától Szatmárnémetiben, a Shopping City bevásárlóközpont mozijában lesz. A kerekasztal-beszélgetés során a résztvevők arra keresik a választ, hogy miként lehet a fiatalokat megtanítani az identitásuk online védelmére. Az eseményen Claudia Oprescu, a szervezet programkoordinátora és pszichoterapeutája, Robert Diaconeasa újságíró és tartalomgyártó, valamint Butka Gergő, a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ menedzsere, számos kulturális és közösségi esemény szervezője, több ifjúsági projekt kezdeményezője járják majd körbe a témát.
A beszélgetésen való részvétel tehát ingyenes, viszont előzetes regisztrációhoz kötött. Ezt az ide kattintva elérhető linken, a contact@oradenet.ro e-mail címen vagy a 0744 360 446-os telefonszámon lehet megtenni.