Így ellenőrizhető, hogy melyik szavazóházban adhatja le voksát vasárnap


Minden bizonnyal nincs olvasóink között olyan, aki ne értesült volna már róla, de június 9-én, vasárnap ismét választanak Romániában, ráadásul egyazon napon tartják a helyhatósági és az EP-választásokat is. Amennyiben nem biztos benne, mely szavazóházban adhatja le voksát a szóban forgó napon, akkor mutatjuk a legegyszerűbb módját, hogy kideríthesse ezt.
Az ország területén közel 19.000 szavazóház fogja megnyitni a kapuit vasárnap reggel 7 órakor, ahová egészen este 10-ig várják a szavazókat. Kivételes esetekben, azaz pl. ha még sokan várakoznak a sorban, hogy szavazhassanak, a nyitvatartás meghosszabbítható, de csak legfeljebb két órával, azaz 23:59-ig.
Az EP-választáson való részvétel kapcsán nagyon egyszerű a helyzet, hisz amennyiben a választópolgár nem tartózkodik a személyazonossági igazolványának vagy ideiglenes tartózkodási engedélyének megfelelő településen, úgy az ország bármely szavazóházában leadhatja a voksát. Igaz ez a külföldön tartózkodó állampolgárokra is: bármely külföldi szavazóházban élhetnek állampolgári jogukkal. Ami a helyhatósági választásokat illeti, a választópolgárok csak azon a településen adhatják le szavazatukat, ahová a személyazonossági igazolványuk vagy az ideiglenes tartózkodási engedélyük szól.
Amennyiben valaki nincs tisztában azzal, hogy június 9-én melyik szavazóházba kell betérnie, érdemes felkeresni a registrulelectoral.ro weboldalt, ahol mindössze a személyi számot (CNP) és a vezetéknevet kell megadni, majd a rendszer meg is mutatja, melyik körzethez tartozik a szóban forgó személy.
Mi történik a szavazóházban?
A szavazóházba érve az állampolgárnak át kell adnia a személyazonossági igazolványát és alá kell írnia a „jelenléti ívet”. Ezután átnyújtják neki a pecsétet és az öt darab szavazólapot, az alábbiak szerint:
- európai parlamenti listák
- polgármester
- helyi tanácsosjelöltek listája
- megyei tanácselnök-jelöltek listája
- megyei tanácsosjelöltek listája
A választópolgárnak mind az öt lapon pecsételnie kell, de fontos, hogy a szavazat érvényessége érdekében a pecsétnek a választott párt keretén belül, jól láthatóan kell szerepelnie. Annak érdekében, hogy a pecsétről a tinta a negyedik-ötödik ívhez érve se fogyjon el, formabontó módon most a szavazófülkékben pecsétpárnát is elhelyeznek. A lepecsételt lapokat ezt követően már csak a megfelelő urnába kell bedobni.
Nem ez idén az utolsó választás
Az idei esztendő választási szuperév lesz, hiszen a június 9-i helyhatósági és EP-választások után legközelebb szeptember 15-én várják az urnákhoz a polgárokat, amikor is a leendő államelnök személyéről kell majd dönteni, illetve amennyiben szükséges, szeptember 29-én második fordulót is tartanak, a romániai parlamenti választásokra pedig december 8-án kerül sor.