Így alakulnak 2024-ben a munkaszüneti napok!


November 30. és december 1. hivatalos munkaszüneti nap Romániában. Lévén, hogy idén mindkettő hétköznapra, pontosabban szólva csütörtökre és péntekre esik, így a munkavállalók hosszú hétvége előtt állnak.
A Munka Törvénykönyvében foglaltaknak megfelelően, mind Szent András ünnepe, mind Románia nemzeti napja hivatalos szabadnap, így sem a privát szektorban dolgozóknak, sem a közalkalmazottaknak nem kell dolgozniuk e napokon. Ami pedig az év hátralevő részében esedékes munkaszüneti napokat illeti, decemberben újabb hosszú hétvége vár a dolgozókra, a december 25-ei és 26-ai munkaszüneti napok ugyanis hétfőre, illetve keddre esnek majd.
Vannak azonban olyan munkavállalók, akik olyan területen dolgoznak, ahol egyetlen pillanatra sem állhat meg a munka – ilyen pl. az egészségügy, a közétkeztetés, illetve mindazok a gyártási tevékenységet, ahol a termelés jellegéből adódóan a folyamatokat nem lehet leállítani. A hatályos Munkaügyi Törvénykönyv szerint az e helyzetben levő alkalmazottak számára a munkáltató köteles 30 napon belül megadni a munkaszüneti napot, amennyiben erre nincs lehetőség, úgy a munkavállalót akár pénzbeli juttatással is lehet kárpótolni. Ha viszont ezek közül egyik sem történik meg, a munkáltató pénzbírsággal is sújtható.
Hogyan alakulnak a szabadnapok 2024-ben?
2024-ben 17 munkaszüneti napra számíthatunk, viszont ezek közül több is hétvégére esik:
- Január 1. és 2. (újév) – hétfő és kedd
- Január 6. (vízkereszt) – szombat
- Január 7. (Keresztelő Szent János Napja) - vasárnap
- Január 24. (a román fejedelemségek egyesülése) – szerda
- Május 1. (munka ünnepe) – szerda
- Május 3. (ortodox nagypéntek) – péntek
- Május 5. és 6. (ortodox húsvét) – vasárnap és hétfő
- Június 1. (gyereknap) – csütörtök
- Június 23. és 24. (ortodox pünkösd) – vasárnap és hétfő
- Augusztus 15. (Mária mennybemenetele) – csütörtök
- November 30. (Szent András napja) – szombat
- December 1. (Románia nemzeti ünnepe) – vasárnap
- December 25-26. (karácsony) – szerda és csütörtök
Fontos kiegészítés ezzel kapcsolatban, hogy a nagypéntek, húsvét és pünkösd után járó munkaszüneti napokat minden alkalmazott a saját felekezetének megfelelően használhatja fel. Azokban a helyzetekben pedig, ha a munkavállaló mind az ortodox, mind a saját vallásának megfelelő nagypénteket, húsvétot és pünkösdöt is szabadnapként tölti, a „duplázást” értelemszerűen pótolni kell az munkáltató által kijelölt program szerint.