Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Igazi titkok derültek ki a Török Enikő Csicsergő kötetének bemutatóján - KÉPGALÉRIA

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
November. 21. 2023. Kedd 10:20
Igazi titkok derültek ki a Török Enikő Csicsergő kötetének bemutatóján - KÉPGALÉRIA
Fotó: szerző saját felvétele

Megtelt november 20-án, hétfőn délután a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola díszterme a tanintézmény szeretett pedagógusának Török Enikő Andreának legújabb könyvének, a Csicsergőnek a bemutatóján.

 

A borús idő ellenére igazán csicsergősre sikerült délutánt Fehér Imola tanárnő, aki óriási szerepet játszott a könyv megjelenésében, nyitotta meg, s köszöntötte az egybegyűlteket, átadva a szót az iskola igazgatójának, Gnándt Zoltánnak. A tanintézmény vezetője kitért arra, hogy a mai virtuális világban igazán nagy jelentősége van egy ilyen kötet megjelenésének. Egy igazi „rákóczis“ projektet köszönthetett, hiszen külön kiemelte, hogy nem emlékszik olyan könyv megjelenésére a megyében, a régióban, amelynek illusztrátora maga a szerző tanítványa, s mindketten egy tanintézménybe tartoznának.

 

 

Török Enikő már az elején megígérte, hogy számos titkot fog elárulni a könyvvel kapcsolatban az est folyamán. Elsőként azonban mindenképp szerette volna megköszönni mindazoknak, akik valamilyen módon támogatták és hozzájárultak e kötet megjelenéséhez: Fehér Imola tanárnőnek, Elek Györgynek, Nagy Orbánnak, László Róbertnek, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont részéről, Veres Erzsébet, Zsozsó, a Szatmár Megyei Könyvtár gyerekrészlegének könyvtárosának, Bálint Katalin meseterapeutának, a Lázári Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónőjének, Muhi Sándor tanár úrnak. A bemutatón megjelent Lukács Dénes, főtanfelügyelő-helyettes, valamint Szejke Ottilia, az óvodai és elemi oktatásért felelős tanfelügyelő, s Fisár Erika magyar szakos tanfelügyelő.

 

 

Azonnal az elején egy titok került napvilágra: ugyanis a kötet eredeti címe „esőtánc“ lett volna, azonban a megjelenés előtt egy ugyanilyen című könyv jelent meg, ezért mindenképp a szerző ki szerette volna cserélni a címét a mostanira, ami egy utazás során, egy óvoda nevéből villant be.

 

 

Azt is megtudtuk, hogy hogyan váltak a dobrai nagyszülők meséi, történetei kútfők, források Török Enikő számára. S azt is elárulta a szerző, hogy első versét, még harmadik osztályos korában meg sem jelentették a Napsugárban, mivel tavasszal küldte egy télről szólót. De arra is kitért, hogy milyen nagy hatással volt rá a tanítóképzőben Szilágyi Éva tanárnő órái. Hozzájárult a fejlődéséhez a Megyeközi Versíró Verseny szervezése is, melyben mellette állt a tanfelügyelőség részéről Szejke Ottilia, Leiti Mónika, Gál Gyöngyi. S milyen sokat bátorította Fehér Imola tanárnő.

 

Sorra bemutatásra kerültek Török Enikő eddig megjelent kötetei, iskolai segédanyagai. Első, ugyancsak gyerekeknek szóló kötete még 2001-ben Álarcosbál címmel jelent meg, amelyet még számos könyv követett.

 

Apró vicces gyöngyszemeket

 

Igazi humoros kis gyöngyszemek is előkerültek a könyvbemutatón arról, hogy hogyan születnek meg a versek.

 

Kik mások lettek volna ezen alkotások bemutatására a legalkalmasabbak, mint maguk a gyerekek, azaz a tanítónő előkészítős diákjai: Kálmán Dániel, Wenig Dominik, Kis Alíz, Csatári Hanna Andrea, Luka Panna, Gergely Roland, Smucz Ádám, akik aranyos vidám perceket loptak a könyvbemutatóba. Emellett a szerző keresztlánya, Nemes Lilla, frissítő gyanánt A tej és a kávé című verset olvasta fel. Papp Kristóf, kétszeres versíró nyertestől hallgatta a közönség a Petőfi nyomán született verset.

 

 

 

 

 

A könyv különlegessége, hogy olyan QR-kód is szerepel benne, minden dal mellett, amellyel azokat beolvasva egy okostelefonnal, a szerző dalait hallgathatjuk meg, a Fiatalok Ifjúsági Zenekar (tagjai Fehér Róbert, Szilágyi Norbert, Kocsis Erik) előadásában. A dalok születéséről is hallgattunk részleteket Szilágyi Norbert vallástanártól, az az együttes tagjától. Erre a linkre: https://www.youtube.com/channel/UCE0RGj5XvZ-BDIaPcK0fLBg kattintva is meghallgathatók a dalok.

 

A könyvet Török Enikő volt tanítványa, Antku Alexandra Hanna illusztrálta. Egy karácsonyi ajándékozás nyomán, amikor is Alexandra négy rajzzal lepte meg tanítónőjét, született meg a gondolta, hogy ő illusztrálja a kötetet. Magukról a rajozok születéséről, fejlődésről is több szó esett.

 

 

„Derűt hoz ez a kötet a szürke hétköznapokba“ - kezdte méltatását, Muhi Sándor tanár úr, aki a szerzőt tanította. Jellemző mostanság a műfajok közeledése, s a kötet komplexitást mutat e téren, aminek örülni lehet.

 

Veres Erzsébet, Zsozsó szerint Török Enikőnek a szeretet nyelvén sikerül rávennie a gyerekeket az olvasásra, ami igazán hangsúlyos dolog a mai világban.

 

Bálint Katalin meseterapeuta szerint Enikő az intellektuális tudás átadása mellett, a gyerekek emocionális fejlődésre is nagy mértékben oda tud figyelni, s ezen gondolatokat csempészte bele kötetébe. Ki tudja fejezni azokat az érzéseket, amitől egy gyerek fél, esetleg retteg, s megoldást is kínál rájuk verseiben, meséiben.

 

Elek György szerint gyerekeknek írni nagy felelősség, hiszen ezeket a verseket megtanulva, mérvadó lesz számár egész életén keresztül.

 

 

Zárásképpen a kötet tematikájáról esett szó, hiszen nemcsak természettel, környezetvédelemmel, érzelmekhez vagy karácsonyi ünnepekhez kapcsolódó versek, meséket, dalokat tartalmaz, hanem drámajátékokat, nyelvtörőket is, de találunk meséket a Szamosról, a Tűzoltótoronyról, s akár a „csavartfáról“.

 

A bemutató legvégén pedig az is kiderült, hogy a csicsergő nem más mint Török Enikő maga.

 

 

A könyv megjelenését támogatta a Szatmár Megyei Tanács, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont, a Termo Kft., valamint az Aethos Alapítvány. A könyv kapható a Retro Babám könyvesboltban.

 

Fotók: a szerző saját, valamint Virág Botond felvételei