Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Igazi kuriózum: fejkendőkből nyílt kiállítás az Iparosotthonban - KÉPGALÉRIA

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
November. 23. 2023. Csütörtök 16:38
Igazi kuriózum: fejkendőkből nyílt kiállítás az Iparosotthonban - KÉPGALÉRIA

„A fejkendő - egy történet“ címmel nyílt egyedülálló kiállítás november 23-án, csütörtökön délután 2 órakor az Iparosotthonban, a Szatmár Megyei Múzeum, valamint Popa Zsolt gyűjtővel való együttműködés révén.

 

Popa Zsolt, divattervezőként végzett, de mára elkötelezett híve a néptáncnak és a népviseleteknek, gyűjt és készít is népviseleti öltözékeket. Neve ismerősen csenghet még az avasújvárosi Bokréta Néptánccsoport vagy az Avasújvárosi „Négy Kőmalom“ Kulturális Egyesület hallatán is.

 

November 23-án, csütörtökön pedig az ő egyedülálló fejkendő-gyűjteményéből került egy kiállításra való a nagyközönség szeme elé.

 

 

A megnyitón először Danilea Balu, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója, valamint Zamfir Danciu, a Szatmár Megyei Műemlékvédelmi Igazgatóság vezetője köszöntötte a megnyitóra érkezőket.

 

Popa Zsolt, a gyűjtemény tulajdonosa mesélt szenvedélyéről, hogy hogyan került a népviseletek világába, s miért kezdett el keszkenőket gyűjteni. A néptánccal való fellépésük során, sokszor szembesült azzal, hogy a nem megfelelő öltözékük miatt hátrányba kerültek. Ekkor kezdett el a népviseletek után kutatni, s gyűjteni, de ekkor még nem fektetett nagy hangsúlyt a fejkendőkre.

 

„Láttam fejkendőket cseresznyefára felkötve, mert elég színesek voltak ahhoz, hogy elriasszák a madarakat. S láttam fejkendőket, amivel hordókat mostak ki. Ekkor tudatosodott bennem, hogy nem lenne szabad hagyni elveszni ezeket a gyönyörű alkotásokat“ - részletezte Popa Zsolt.

 

 

Megfogta a kendők színessége, s hogy mennyi mindent ki lehet velük fejezni.

 

„A fejkendő egy közkedvelt kiegészítő, fölég hogyha hagyományos női viseletről van szó. A fejkendő nem csak egy kellék, hanem egy olyan forrás, amelyből megtudhatjuk a viselője életkorát, annak szociális státuszát, illetve betekintést nyerünk a különböző korszakok és vásárok kereskedelmébe. Egy egyszerű anyagdarab olyan történeteket mesél, amely viselőjeként, közösségenként, etnikai csoportonként eltérő.“ - tudhatjuk meg a kiállításra belépve az ismertetőből is.

 

 

Arról is mesélt Popa Zsolt, s az egyik kiállítási részen be is mutatta, hogyan változik a kendőviselet egy nő életében, hogyan lesznek a színek egyre sötétebbek az évek múlásával.

 

 

Adriana Achim, a Szatmár Megyei Múzeum etnográfiai részlegének vezetője azt is ismertette, hogy hogyan született meg a kiállítás ötlete. A kiállításon a 20. század elejétől egészen mostanáig találunk csodás darabokat, amelyek nemcsak Szatmár megyéből, hanem a szomszédos Máramaros, Szilágy megyékből, valamint a kalotaszegi tájegységből valók.

 

A kiállítás munkanapokon 9 és 16 óra között látogatható egészen 2023 végéig.