Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Idén már több mint 150 új HIV-fertőzöttet azonosítottak Romániában. Szatmár megyét sem kerülte el a vírus

Bede Emőke
Bede Emőke
Szeptember. 15. 2022. Csütörtök 09:53
Idén már több mint 150 új HIV-fertőzöttet azonosítottak Romániában. Szatmár megyét sem kerülte el a vírus
HIV gyorsteszt. Forrás: commons.wikimedia.org

Az AIDS a humán immundeficiencia-vírus, azaz HIV által előidézett, gyakorlatilag 100 százalékos halálozású tünetegyüttes, melyet hivatalosan 1981-ben azonosítottak, de nyilvánvalóan már jóval korábban is létezett a betegség.


A vírus átadható direkt nyálkahártya-kontaktussal vagy az olyan testfolyadékok által, mint a vér, az ondó, a hüvelyváladék vagy épp az anyatej.  Épp emiatt a fertőzés nem csak védekezés nélküli szexuális kapcsolat útján terjedhet, hanem akár vérátömlesztéssel, fertőzött injekciós tű használatával vagy az anya és csecsemő között a terhesség, szülés és szoptatás alatt is. Viszont jó tudni, hogy a szokásos társadalmi, rokoni vagy baráti érintkezés nem jelent kockázatot, azaz sem a kézfogás, sem a közös evőeszköz-, fürdőszoba- vagy WC-használat sem jelent közvetlen veszélyt.


A bukaresti Matei Bals Intézet által készített féléves mérleg szerint 1985 és 2022. június 30-a között Romániában mintegy 17.664 AIDS-es esetet regisztráltak, 1992-től a jelzett időpontig pedig nem kevesebb mint 8.890 olyan személyre bukkantak, aki csak hordozója volt a HIV-vírusnak. További 794 páciensnek azonban az évek során nyoma veszett, azaz az illetékes hatóság már nem tudja róluk, élnek-e vagy már meghaltak.


Az intézet által készített összesítés szerint az életben levő HIV/AIDS-es páciensek közül 157-en még 14-ik életévüket sem töltötték be, 131-en 15 és 19 év közöttiek, 17.248-an pedig 20 évnél idősebbek. Ezzel kapcsolatban kiemelendő, hogy a korosztályok közül toronymagasan kiemelkedik a 30-34 évesek csoportja, ahol nem kevesebb mint 6.803 fertőzöttet tartanak számon. Az AIDS által okozott elhalálozások száma 1985 óta 8.224-re nőtt.


A HIV sajnos idén is tovább növelte a vírus által érintett személyek táborát: január 1. és június 30. között 154 új vírushordozót regisztráltak, az újonnan diagnosztizált AIDS-betegek száma pedig elérte a 110-et. Ezzel párhuzamosan sajnos 62 olyan személyről is érkezett jelentés a hatóságok felé, akiknek halálát egyértelműen a szerzett immunhiányos tünetegyüttes, tehát az AIDS okozta.


Három új fertőzött Szatmár megyében


A 2022. január 1. és június 30. közötti időszakban országszerte 264 új HIV/AIDS esetet regisztráltak. A legtöbbet, szám szerint 72 felnőtt fertőzöttet Ilfov megyében jegyeztek, az ország többi részén csak elszórtan fordultak elő új megbetegedések. A fentebb említett intézet adatai szerint Szatmár megyében az év első 6 hónapjában három új fertőzött került be az adatbázisba, a szomszédos Biharban 7 személyről derült ki, hogy fertőzött, Szilágyban egyetlen új esetre sem derült fény. Máramarosban a felnőtt korú fertőzöttek száma 9 volt, kiskorú fertőzöttet pedig egyetlen említett megyében sem fedeztek fel.


 

2022 első hat hónapjában felfedezett HIV/AIDS esetek száma megyei bontásban. Forrás: Matei Bals Intézet


A kor és a nem szerinti megoszlással kapcsolatban elmondható, hogy a június 30-ig felfedezett HIV/AIDS-esek 82 százaléka (216 eset) férfi, e legtöbb fertőzést pedig a 40-49, illetve a 25-29 év közötti korcsoportban diagnosztizálták.


Ami a fertőzés útját illeti, a rendelkezésre álló adatok szerint a legtöbben, szám szerint 162-en heteroszexuális nemi érintkezés által kapták meg a vírust. 83-an homoszexuális kapcsolatban fertőződtek meg, 18-an az intravénás kábítószerezők közül kerültek ki, 1 alkalommal pedig az édesanya adta át gyermekének a betegséget, és szintén egyetlen alkalommal történt az meg, hogy nem sikerült fényt deríteni a fertőzés útjára.


A jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerekkel a vírus szervezetből történtő kiírtása egyelőre nem lehetésges, épp ezért különösen fontos hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. A fertőzés megelőzésének lehetséges módszerei között mindenképp ki kell emelni a gumióvszer és az egyszer használatos fecskendők használatát. Ugyanakkor a partnerüket sűrűn váltogató személyeknek ajánlatos rendszeres időközönként elmenni egy szűrésre, melyet manapság már a legtöbb nagyobb egészségügyi intézményben el lehet végezni. Csak az idei évben például több mint 43 ezer tesztet végeztek el egyéni kérésre, melyek közül 148 lett pozitív.


Tesztelik ugyanakkor a fokozott kockázatnak kitett személyeket is, melyek közül kiemelendő például a terhes nők csoportja. Az idei év első félévében több mint 48 ezer kismamától érkező mintát elemeztek, s szerencsére ezeknek csak 0,1 százaléka, azaz 49 hozott pozitív eredményt. Az egészségügyben dolgozóktól 7663 minta érkezett, ám ezek közt egyetlen pozitív sem bukkant fel, és szerencsére nem lett pozitív azok eredménye sem, akik dialízisre vagy vérátömlesztésre szorultak. További kockázati csoportok:

  • TBC: 2365 mintából 18 pozitív
  • droghasználók: 22-ből 0 pozitív
  • fogvatartottak: 27-ből 3 pozitív
  • homoszexuális férfiak: 9-ből 7 pozitív
  • szexmunkások: 5-ből 4 pozitív
  • HIV-fertőzöttek kontaktjai: 200-ból 38 pozitív
  • tengerészek: 1468-ból 1 pozitív
  • sofőrök: 2178-ból 4 pozitív
  • külföldi munkavállalók, akik 6 hónapnál többet töltöttek külföldön: 5-ből 1 pozitív