Idén már több mint 1400 családon belüli erőszak ügyében avatkozott közbe a Szatmár megyei rendőrség


A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség legfrissebb tájékoztatása szerint 2024 első nyolc hónapjában nem kevesebb mint 191 végzést adtak ki megyénk hatóságai a családon belüli erőszak áldozatainak védelme érdekében, illetve közölték azt is, hogy január 1-től jelen pillanatig 32 személy bokájára került elektromos nyomkövető.
A fentebb említett 191 közül 101 volt ideiglenes távoltartási végzés, azaz olyan, amelyet a családon belüli erőszak miatt riasztott rendőrök közvetlenül a helyszínen állíthatnak ki. Az 5 napig érvényes távoltartási végzést a rendőr abban az esetben adhatja ki, ha úgy véli, hogy a család bármelyik tagjának személyi szabadságát vagy testi-lelki épségét veszélyezteti a vele egy háztartásban élő másik személy. Ilyenkor egy 21 kérdésből álló kérdőívet alapul véve feltérképezik a helyzetet, majd az eredményeket kiértékelve, a törvény adta keretek között dönthetnek arról, miként orvosolják azonnal a helyzetet.
A végzés kiállításához nincs szükség bírósági beleegyezésre, azonban a rendőrnek kötelessége az ügyet 24 órán belül továbbítani az területileg illetékes ügyészségre is. Az említett állami szervnek a törvény értelmében 48 órája van arra, hogy döntsön: ha indokoltnak tartja az intézkedést, akár meg is hosszabbíthatja a végzés érvényességét, viszont ha úgy ítéli, a családtagok nincsenek veszélyben, semmissé is teheti azt. Természetesen az ügyészség döntését meg is lehet fellebbezni, erre az agresszornak maximum 48 órája van.
Az ideiglenes végzés természetesen nem jelenti azt, hogy az agresszor valóban távol marad áldozatától. A hatóság tájékoztatása szerint az idei évben 20 esetben szegték meg az 5 napos „próbaidőt”, ebből 17-et városon regisztráltak, további 3-at pedig vidéken.
Az ideiglenes távoltartási végzés megszegése természetesen bűncselekménynek számít, csakúgy mint a bírósági parancs semmibe vétele – ilyenre két példa volt az idei év első nyolc hónapjában.
Január 1-től már elektronikus lábbilincs viselésére is kötelezhetik a bántalmazót
2024. január 1-től Szatmár megyére is kiterjesztették az elektronikus nyomkövetők használatát. E felügyeleti módszer alkalmazására az idei év első nyolc hónapjában 32 alkalommal került sor.
A megfigyelés egyébként teljesen automatikusan, emberi beavatkozás nélkül zajlik. Amint a nyomkövetővel ellátott személy olyan területre téved, ahová a bírósági határozat értelmében nem lenne szabad, a rendszer azonnal riasztást küld az Elektronikus Megfigyelési Informatikai Rendszer (SIME) és a 112-es egységes segélyhívó diszpécserszolgálatának is, hogy a legközelebbi rendvédelmi szervet a helyszínre irányíthassák, ezzel megelőzve, hogy az agresszor az áldozat közelébe férkőzhessen.
Csökkent az elkövetett bűncselekmények száma
A Szatmár Megyei Rendőrség közlése szerint idén az egyenruhások 1417 családon belüli erőszak ügyében avatkoztak be. A 2023-ban jegyzett 145 testi sértéshez képest ezen bűncselekmények száma csökkent, méghozzá 137-re, a fenyegetések száma 38-ról 19-re mérséklődött, a távoltartási végzések megszegésének száma pedig 7-ről 2-re. Ami az elkövetés helyszínét illeti, a családon belüli erőszakkal kapcsolatos bűncselekmények közül 133-at városon, 148-at vidéken követtek el, más megközelítésben pedig 138-at a négy fal között, 143-at pedig közterületen.
Noha az elkövetők száma 3-mal csökkent, sajnos az áldozatok egyre többen vannak: a tavalyi év ugyanezen időszakához képest, amikor is 297 személy bántalmazása került jegyzőkönyvbe, idén számuk már elérte a 309-et.