Idén először érettségiznek differenciált román nyelv és irodalom tételekből a magyarul tanuló diákok


A 2025-ös érettségin a magyar tannyelvű iskolákban tanuló diákok először kapnak eltérő román nyelv és irodalom tételeket, amennyiben az új, 2024 augusztusában jóváhagyott vizsgatanterv szerint tanultak. Az Oktatási Minisztérium által bejelentett változás értelmében azonban ez az új rendszer csak azokra a végzősökre vonatkozik, akik már az új tanterv alapján készültek fel a vizsgára.
Miről is szól mindez?
Szerkesztőségünk megkeresésére Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkár elmondta, éppen 13 éve kezdték el iskolai tanulmányaikat azok az évfolyamok, akik már egy olyan tantervet követtek, amelyben a román nyelven tanulóktól eltérően kezelték a román nyelv és irodalom oktatást. Ők már nyolcadik osztály végén is az új tanterv szerint vizsgázhattak. Ami viszont az idei év különlegessége lesz, hogy elsőként ők is érettségizhetnek differenciált módon.
Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy idén minden tanuló így fog vizsgázni, hiszen azok, akik a korábbi évfolyamokon tanultak, és valami oknál fogva csak idén érettségiznek, esetleg újra-érettségiznek, ők még a régi módszertan szerint kapják meg a tételeket.
Az új vizsgatantervet 2024 augusztusában hagyta jóvá a minisztérium, így ezért is áll a hivatalos szövegekben mindenhol úgy az erről szóló módszertan, hogy azok a magyar tannyelvű iskolákban tanuló diákok kapnak először eltérő román nyelv és irodalom tételeket, akik az új, 2024 augusztusában jóváhagyott vizsgatanterv szerint tanulnak és készülnek fel az érettségi vizsgára.
Ez a döntés régóta fennálló problémát orvosol, ugyanis a magyar diákok eddig is jelezték, hogy a román nyelv és irodalom vizsga követelményei számukra aránytalanul nehezek voltak, hiszen a tantárgyat eltérő módszertan szerint oktatták számukra.
A differenciált vizsgatételek bevezetésének egyik fő indoka tehát a korábbi évek során megfogalmazott diszkriminációs vádak és a magyar diákok hátrányos helyzete volt a román nyelv oktatásában. A Romániában működő magyar iskolák tanulói számára a román nyelv idegen nyelvként való oktatása már évek óta napirenden lévő kérdés.
A 2024 augusztusában jóváhagyott új vizsgatanterv ezt a problémát próbálja kezelni, hiszen az anyanyelvi beszélők számára készült román nyelvi tananyag sok esetben túl nehéznek bizonyult a magyar diákok számára. Az új tanterv az Európai Unió ajánlásai alapján készült, és fokozatosan vezetik be a magyar tannyelvű iskolákban.
Mit jelent ez a diákok és a tanárok számára?
A differenciált vizsgatételek bevezetése azt jelenti, hogy a román nyelv oktatásában egy igazságosabb rendszer van kialakulóban, amely figyelembe veszi a magyar anyanyelvű diákok nyelvi hátterét. Azok a tanulók, akik már az új tanterv alapján tanultak, egy számukra jobban érthető vizsgarendszerben fognak teljesíteni, ami várhatóan javíthatja az eredményeiket is.
Az intézkedés azonban nem terjed ki az összes magyar diákra, hiszen azok, akik a régi tanterv szerint tanultak, továbbra is az eddig megszokott rendszer szerint érettségiznek.