Hol marad a munkakedv? Félezernél is több munkanélküli fiatalról tud Szatmár megyében az AJOFM


A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) legfrissebb tájékoztatása szerint megyénkben május végén 3,48 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, mely az egy hónap korábban mért adathoz képest 0,18 százalékpontos csökkentés jelent.
A szerkesztőségünknek eljuttatott összesítés szerint Szatmár megyében május végén mintegy 4450 munkanélküli volt regisztrálva az ügynökségnél, közülük pedig 489-en munkanélküli segélyre is jogosultak voltak. Nem meglepő módon a legtöbb állástalan személy vidéken él (3682), ahol a városokhoz képest jóval kevesebb a helyben elérhető munkahely.
A legtöbb munkanélküli a 40-49 éves korosztályból kerül ki (1258), majd következnek a 30-39 évesek (956). Az 50-55 éves korosztályban 720, az ettől idősebbek körében pedig 652 főt jegyeznek, de még a 25 évnél fiatalabbak körében is 575 munkanélküliről van tudomása az AJOFM-nek. A legjobban a 25-29 évesek állnak, köreikből ugyanis csak 289 olyan személy regisztrált az ügynökséghez, aki nem rendelkezik állással. E számok kapcsán fontos azonban észben tartani azt is, hogy az AJOFM csak azokat tudja beemelni az ismertetett kimutatásba, akik regisztráltak a hivatalnál, azaz lehetnek köztünk bőven olyanok is, akik noha jelenleg is a munkakeresés fázisában vannak, viszont az ügynökség foglalkoztatást élénkítő szolgáltatásait és az esetleges támogatásokat nem szeretnék igénybe venni.
Ami a munkanélküliek képzettségi szintjét illeti, a legtöbben, az érintettek közel 60 százaléka sajnos egyáltalán nem járt iskolába vagy épp csak az elemi osztályokat járta ki. Kb. 30 százalékuknak végigvitte az általános iskolát, 5,64 százalékuk pedig szakiskolai képzettséggel rendelkezik. A középiskolát végzettek aránya 5,08 százalék, az egyetemi diplomával rendelkezőké pedig 1,24. A posztlíceumi képzésben részt vevők aránya a legalacsonyabb, 0,27 százalék.
Lesújtó adat továbbá, hogy az AJOFM által nyilvántartott állástalanok közül több mint 3800-an a képzettségük és egyéb képességeik alapján a nehezen munkába állíthatók csoportjába tartoznak. A könnyen álláshoz juttathatók száma a májusi hónap végén mindössze 60 volt – ez azt jelenti, hogy e 60 fő valószínűleg rövid időn belül ismét aktív munkavállalóvá válik, hiszen a munkaerőpiacon valós igény mutatkozik a tudásukra.