Hogyan tovább, ha egy fiatal kikerül az állami gondozásból?


Több tucat, 17 évnél idősebb, állami gondozásban élő fiatal vett részt csütörtökön azon a találkozón, melynek célja a tudatosítás és tájékoztatás volt, mégpedig azokkal a jogokkal kapcsolatban, melyek minden, a családi típusú nevelőotthonokból frissen kikerült fiatalt megilletnek.
A tájékoztató kampányt a Családügyi, Ifjúsági- és Esélyegyenlőségi Minisztérium kezdeményezte, a helyi szintű megvalósítást pedig a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság és a megyei tanács segítette. A Közigazgatási Palota nagytermében megtartott találkozón részt vett Anca Minodora Costin Hendea, az említett minisztérium államtitkára is, aki először is a tanulmányok folytatásának fontosságát hangsúlyozta, majd beszámolt nekik mindazokról a financiális jellegű támogatásokról is, melyek 26 éves korig megilletik őket, ha nem hagyják ott az iskolát. Az államtitkár ezt követően a társadalmi integrációt elősegítő tanácsadásról, valamint a rendszert elhagyó fiatalokra váró jogokról és kötelességekről tájékoztatta hallgatóságát.
Mint kiderült, azok a fiatalok, akik 18 éves koruk betöltése után nem folytatják tanulmányaikat és nincs lehetőségük visszatérni saját családjukba sem, kérésre további 2 évig élvezhetik az állam védelmét, ezzel elősegítve a társadalomba való beilleszkedésüket. Azon fiatalokat pedig, akik immár utolsó évüket töltik állami gondozásban, a gyermekvédelmi igazgatóság köteles támogatni a munkahely- és lakhelykeresésben is. Az állami gondozásból frissen kikerülő fiatalok ezen felül jogosultak egy egyszeri támogatásra is, melynek összegét a bruttó alapjövedelem háromszorosában határozta meg a törvényalkotó.
Ugyanezen esemény keretében a részt vevő fiatalok elé pozitív, követendő példákat is állítottak olyan sorstársak személyében, akiknek az állami rendszer elhagyása után sikerült szép életutat bejárni. Ketten például arról beszéltek, milyen eredményeket értek el a tanulmányok, a munka és a kitartás révén, egy másik fiatalember pedig a 8 hónapig tartó drogfüggőség pokláról és az ebből történő kiszabadulásról mesélt a hallgatóságnak.
Az eseményen jelen volt Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke is, aki elmondta: "A gyermekek Szatmár megye igazi kincsei, akár családban élnek, akár a szociális rendszer kedvezményezettjei. Éppen ezért, kedves fiatalok, nagyon fontos a párbeszéd, amit ma folytatunk. Nagyon fontos a nyitottság, hogy a hatóságok megtalálják a legjobb megoldást a fennálló problémákra. Mindannyiunk érdeke, hogy miután kiléptek a szociális védelmi rendszerből, egy nagyon jó, kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot tartsunk fenn. Mi mindig azok maradunk, akikhez bármilyen életkorban bizalommal fordulhattok."
"A szociális hálót elhagyó fiatalok megmutatják, hogy a nehézségek ellenére is lehetnek sikeresek. Óriási munkájukba és erőfeszítésükbe kerül, viszont azt tudniuk kell, hogy úgy a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, mint a helyi és megyei önkormányzat útmutatására és támogatására, szakembereik segítségére továbbra is számíthatnak" - biztatta a fiatalokat Nagy Szabolcs képviselő is.