HMPV-fertőzést igazoltak a szomszéd megyében. A páciens nem járt külföldön

A Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezető orvosa, dr. Calin Sonea szerdán közölte, hogy humán metapneumovírussal (HMPV) történő fertőzést igazoltak egy 67 éves női páciensnél. A Bihar megyei asszony, akinél az első tünetek december 26-én jelentkeztek, nem járt külföldön, s noha a kórházban elkülönítették, állapota nem ad aggodalomra okot - írja a Bihoreanul.
Dr. Sonea hozzátette, a fertőzést igazoló laborvizsgálatokat a bukaresti Cantacuzino Intézetben végezték el, s mivel a páciens nem járt külföldön, ezért a hatóság epidemiológiai vizsgálatot indít annak érdekében, hogy a fertőzés mikéntjét feltárják.
A HMPV egyébként nem ismeretlen az egészségügyi szakemberek számára: először 2001-ben izolálták Hollandiában. A vírus világszerte megtalálható, mérsékelt övezetben elterjedése szezonális, és az influenzavírust követi tél végén, tavasz elején. Szerológiai tanulmányok szerint 5 éves korra a legtöbb gyermek kapcsolatba kerül a vírussal, ennek ellenére idősebb gyermekekben és felnőttekben gyakori az újrafertőződés. A vírus enyhe felső légúti megbetegedést okozhat, viszont a koraszülöttek, az immunhiányosak és a 65 év felettiek számára súlyosabb, akár kórházi beavatkozást is igénylő megbetegedést is okozhat.
Mint megannyi más fertőzés, úgy a HMPV is köhögés és tüsszentés útján terjed, ezért a rendszeres kézmosás és szellőztetés segít elkerülni a megbetegedést. A vírus ellen jelenleg nincs vakcina, viszont a szakemberek már dolgoznak olyan oltóanyagok előállításán, amely nem csak a HMPV-t, hanem a légúti óriássejtes vírust, azaz az RSV-t is segít legyőzni.