Hivatalosan is átadták az uniós forrásokból korszerűsített Ács Alajos Stúdiótermet


Péntek délelőtt hivatalosan is lezárták „A kultúra határon átívelő fejlesztése: Újjáéledő színházak Szatmárnémetiben és Ungváron” című projektet, melynek egyik legnagyobb megvalósítása az Északi Színházhoz tartozó Ács Alajos Stúdióterem felújítása lett.
A vendégeket Stier Péter, az Északi Színház adminisztratív igazgatója köszöntötte, majd át is adta a szót Kereskényi Gábor polgármesternek. „Egy hosszú út végére érkeztünk ma, amit több mint 10 évvel ezelőtt kezdett el Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala az Északi Színház épületének felújításával. Akárcsak egy kétfelvonásos színdarabban, most a stúdióterem felújításával elérkeztünk végre a premierhez, és azt gondolom, hogy ezzel a felújítással nem csak a színház egy szerves része újult meg, hanem városunk egy nagyon szép, műemlék zónában levő épületét is sikerült megmenteni. Büszkén jelenthetem ki, hogy jelen pillanatban Szatmárnémeti városának van a legszebb színháza a régiónkban, ami méltó a szatmári színjátszás több mint 100 éves hagyományához” – mondta el. Hozzátette: nem elég az épületeket, falakat felújítani, arra is nagy szükség van, hogy a művészek és a publikum megtöltse azokat élettel. A polgármester zárszóként köszönetet mondott a tervezőknek, a kivitelezőknek, a városháza munkatársainak és természetesen az Északi Színház minden munkatársának, akik nélkül a stúdióterem korszerűsítése nem valósulhatott volna meg.
A városvezető után ismét Stier Péter vette magához a szót és röviden felvázolta mindazon események idővonalát, melyek a mai napig elvezettek. Mint felelevenítette, a stúdióterem korszerűsítésének projektje 2018-ban egy hatástanulmány megrendelésével indult, melyet kézhez véve sikerült határon átnyúló uniós forrásokra pályázni. A projekt legfontosabb, kézzelfogható eredményei kapcsán Stier kiemelte, hogy az előadóteremben eltűnt az a két tartóoszlop, mely eddig nagymértékben akadályozta a művészek munkáját, és a szerkezeti átalakításnak köszönhetően mostantól teljesen más jellegű előadásokat is színre vihetnek a megújult teremben. Ezen felül mostantól biztosítva van a mozgássérültek akadálymentes bejutása is az épületbe, új mosdó és öltöző került kialakításra, az elavult színpadi technikát korszerű rendszer váltotta, a manzárdtérben pedig újabb irodákat és egy konferenciatermet hoztak létre.
Az adminisztratív igazgató után a román és a magyar nyelvű társulat vezetői is megosztották ünnepi gondolataikat a hallgatósággal. A Harag György Társulat művészeti igazgatója, Bessenyei Gedő István köszöntőjében a stúdióterem névadójáról, Ács Alajosról emlékezett meg.
„Ács Alajos ennek a színháznak nem csak hatalmas színésze és élő legendája volt, de az egyik legfontosabb igazgatója is. Tíz évnyi igazgatása alatt ő volt az immár kéttagozatos színház első közös igazgatója, aki a legsötétebb diktatúra korszakaiban harcolt a sok évszázados magyar színházi kultúra túléléséért, de ugyanakkor neki köszönhető az is, hogy Mihai Raicu tagozat meg tudott erősödni, gyökeret tudott ereszteni. Ilyen értelemben ő egy közös pontja a két társulat történetének, és az egyik első közös megvalósítása ennek a stúdiónak a létrejötte. Itt, ebben a térben találkozott először román és magyar színházi kultúra a városban, és lám, ennyi évtized elteltével, hála a városvezetésnek és mindazoknak, akik a projekten dolgoztak, most újra és közösen, egyfajta koprodukcióként tudjuk felavatni és átvenni ezt a stúdióteret” – fejtette ki Bessenyei Gedő István.
A művészeti igazgató felelevenítette azt is, hogy Ács Alajosnak sajnos nem volt felhőtlen a sorsa: a pályája végén politikai alapon eltávolították tisztségéből, melyet követően igazán mostoha időszak köszöntött a színházra. Épp ezért Ali bácsi emlékéért is köszönettel tartozik a színház a jelenlegi vezetésnek, mely rendszeresen támogatásáról biztosítja a kulturális intézményt. „A színész az egyetlen alkotóművész, amelyik egy pontból dobbantva képes a csillagokig emelkedni és magával emelni az egész közönségét is. De felszálló pályára még neki is szüksége van. Köszönjük hát ezt a megújult, gyönyörű felszálló pályát mindazoknak, akik ebben a formában megújították nekünk” – zárta Bessenyei Gedő István.
A művészeti igazgató után Pinte Mirela projektmenedzser vette át a szót, aki a lezárult projekt legnagyobb kihívásairól mesélt, rövid tájékoztatóját követően pedig a résztvevők személyesen is bejárhatták a megújult tereket.
A projekt összértéke egyébként 1 002 980 euró volt, melyből a szatmári fél számára 564 640 euró jutott. E pénzből korszerűsítették a színházi előadásoknak helyszíneként szolgáló, ülőhelyekkel rendelkező termet, a szomszédos termeket, irodákat és a műemlék épület homlokzatát is, illetve egy modern világítás- és hangrendszert is sikerült beszerezni, azaz most már minden adott ahhoz, hogy a szatmári közönség egy minden szempontból megújult térben élvezhesse a színház stúdióelőadásait.