Heteken belül indul a kályhák roncsprogramja. Mutatjuk, mely Szatmár megyei településekről lehet pályázni


Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter közölte, hogy heteken belül, mintegy 500 millió lejes költségvetéssel elindul a kályhák roncsprogramja is, melynek keretében a háztartások akár 10.000 lejes támogatásban is részesülhetnek.
„Sajnos Romániában azoknak a lakóépületeknek a túlnyomó többsége, amelyekben tűzifával fűtenek, energetikailag gyengén szigetelt, nem hatékony, és az ezekben a lakásokban használt kályhákról már ne is beszéljünk. A szakértők becslései szerint vidéken egy kályha átlagos hatékonysága 20-25% körüli, ezért előkészítettünk egy kísérleti programot, amelyet a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága finanszíroz. Ez 500 millió lejjel támogatja a hegyvidéki övezetben található településeket” – idézte a minisztert az Agerpres. Fechet hozzátette, a program keretében az energiahatékony kályhák telepítési költségeinek 70 százalékét fogják fedezni, legfeljebb 10.000 lej értékben.
Fechet a szóban forgó kísérleti programról korábban elmondta, a program célja a gyengébb hatásfokú kályhák cseréjének elősegítése olyan korszerűbb technológiával működő darabokra, melyekkel az említett hatásfok már meghaladja a 80 százalékot. A tárcavezető hozzátette, a program által egyrészt a lakosság fűtési költségeit, másrészt a légszennyezést is szeretnék csökkenteni. Nyomatékosította továbbá azt is, hogy egy kísérleti jellegű programról van szó, és első körben csak azon 27 megye településeit célozzák meg vele, amelyek hegyvidéken helyezkednek el, tehát olyan területen, ahol a telek hosszabbak és hidegebbek.
Ami a programban való részvétel feltételeit illeti, a beszerzésre kerülő kályhák, kazánok üzemelhetnek fával, pellettel vagy brikettel, illetve meg kell felelniük az ún. EcoDesign direktíva szerinti elvárásoknak is: a kályha névleges teljesítménye 8 kw és 35 kw közötti kell legyen, hatásfoka minimum 80 százalék, részecskekibocsátása 40mg/m³ alatti, az illékony szerves vegyületek kibocsátása 120 mg/m³ alatti, szén-monoxid-kibocsátása 1500 mg/m³ alatti, a nitrogén-oxid kibocsátása pedig 300 mg/m³ alatti.
A program startját követően, mindazon támogatásra jogosult lakóknak, akik szeretnék lecserélni régi kályhájukat, egy, a Környezetvédelmi Alap által elindított online platformon kell majd regisztrálniuk. A támogatottak számát községi szinten értelemszerűen az fogja meghatározni, hogy a program lebonyolításában részt vevő önkormányzat számára mekkora keretet hagy jóvá a minisztérium. A sikeresen pályázók voucher formájában fogják megkapni a támogatást, melyet csak új fűtőeszköz vásárlására használhatnak.
Szatmár megyében az alábbi községek lakói pályázhatnak majd a támogatásra: Avasfelsőfalu, Batarcs, Bikszád, Kányaháza, Komorzán, Avasújfalu, Kisgérce, Avasújváros, Ráksa, Nagytarna, Tartolc, Turc és Vámfalu.