Házi idősgondozás és meleg étel: a szociális programok két évvel történő meghosszabbítását kérik


Rendkívül kedveltek, és mindenképp hiánypótlók azok a szociális programok, amelyek Szatmár megye több települését érintik, s azoknak nyújtanak segédkezet, akik leginkább ki vannak szolgáltatva, azaz időseknek. A hat szociális projektnek összesen 319 idős kedvezményezettje van, s a programok révén összesen 64 új munkahely jött létre.
Jelenleg hat olyan, a munkaügyi minisztérium által finanszírozott szociális program fut Szatmár megyében, amely az idősek házi gondozását vagy éppenséggel élelmeztetését célozza, tájékoztatta szerkesztőségünket Tóga Gergő, a Dél-Nyugat Szatmári Helyi Akciócsoport (GAL) menedzsere. Ezek közül kettőt maga az akciócsoport kezel.
A kettő közül az egyik a TEREZIA Szociális Központ. Ennek keretein belül 40 idős személyt látogatnak rendszeresen Mezőpetri, Mezőterem, Piskolt és Érkávás községek területén. A program során összesen 18 új munkahelyet is létrehoztak ezeken a településeken. A munkaügyi minisztérium által finanszírozott, s két évre szóló projektre több mint 1,734 millió lejt kaptak.
A másik is hasonló jellegű, a BERNARD Szociális Központ is, amely 2023 októberétől indult be, s Börvely mellett Kaplonyban, Csanáloson és Csomaközön nyújt segítséget összesen 39 idős embernek. Hasonlóan a TEREZIA programhoz, ezt is a szaktárca finanszírozza, viszont csak 14 hónapig fut, s a program értéke több mint egymillió lej. Ennek révén ezeken a településeken is 18 új munkahely létesült.
Egyedülálló az a szociális program, amelyet ennek az országos projektnek a keretében valósítanak meg Kolcs községben, s amely tavaly márciusban indult el. Naponta 60 idős embernek biztosítanak meleg ebédet a településen. Egyedülállósága abban rejlik, hogy az ételeket házhoz is szállítják az érintetteknek. A kétéves programot a kolcsi önkormányzat szociális részlege valósítja meg, s ennek révén három új munkahely is létesült. Összértéke pedig 794 999 lej.
Azonban Kolcson nem ez az egyedüli szociális projekt. Itt is működik egy házi idősgondozói rendszer, amelyet ugyancsak a helyi önkormázat üzemeltet. Ennek keretében 20 időst látogatnak rendszeresen és 9 új munkahely létesült. Ez a program is csak 14 hónapig él, s szaktárcától erre 544 ezer lejt kaptak.
Kétéves program keretében működik Börvelyben a Szent Mária Szociális Étkezde. A lényege hasonló a Kolcs községben futó programnak, azaz az, hogy a településen élő idős személyek rendszeresen meleg ételhez jussanak, azonban annyi a különbség, hogy nem viszik az érintetteknek személyesen házhoz, hanem ők maguk mennek el naponta az étkezdébe. Börvelyben 80 személy jut ennek köszönhetően naponta meleg ennivalóhoz. A helyi önkormányzat által működtetett program révén 8 új munkahelyet létesítettek. A szaktárca pedig több mint 2 millió lejt különített el erre.
Szatmárhegy község önkormányzata is hasonló programot működtet, Bernadett Szociális Étkezde név alatt. Itt is az idős személyek kell elmenjenek az étkezdébe, ahol meleg ebédet kapnak minden nap. Nyolc munkahelyet hoztak létre a program keretében. A munkaügyi minisztériumtól a 19 hónapig futó projektre összesen 1,620 millió lejt kapott a szatmárhegyi önkormányzat.
Tóga Gergő elmondta, hogy tudomásuk van róla, hogy az országos program keretében az erre szánt összeg jó részét nem hívták le, nem kötöttek szerződést rá. Emellett Szatmár megyében ezekre a programokra rendkívül nagy az igény, hiszen egyre többen maradnak egyedül. Ezen szociális projektek keretében nemcsak a mindennapi szükséges betevőjükkel, használati cikkekkel segítik az időseket, de lényegében az elszigetelődésükből is segítenek kimozdulni, ami külön veszélyt jelent számukra.
Ezért a GAL nevében Tóga Gergő, illetve Kallós Zsolt kolcsi és Kiss Zoltán börvelyi polgármesterek február végén kérvényezték a munkaügyi miniszternél ezen programok két évvel, illetőleg 2026. november végéig történő meghosszabbítását.
Az akciócsoport menedzsere nagyon reménykedik abban, hogy kérésüket jóváhagyják, s tovább folytathatják ezt a hiánypótló tevékenységet.