Havonta több minta is érkezik a DSP laborjába HIV-gyanú miatt. Mutatjuk, hányan élnek ma fertőzöttként Szatmárban


Az AIDS a humán immundeficiencia-vírus, azaz HIV által előidézett tünetegyüttes, melyet hivatalosan 1981-ben azonosítottak, de nyilvánvalóan már jóval korábban is létezett a betegség.
A vírus átadható direkt nyálkahártya-kontaktussal vagy az olyan testfolyadékok által, mint a vér, az ondó, a hüvelyváladék vagy épp az anyatej. Épp emiatt a fertőzés nem csak védekezés nélküli szexuális kapcsolat útján terjedhet, hanem akár vérátömlesztéssel, fertőzött injekciós tű használatával vagy az anya és csecsemő között a terhesség, szülés és szoptatás alatt is. Viszont jó tudni, hogy a szokásos társadalmi, rokoni vagy baráti érintkezés nem jelent kockázatot, azaz sem a kézfogás, sem a közös evőeszköz-, fürdőszoba- vagy WC-használat sem jelent közvetlen veszélyt.
Ennek megfelelően a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság laboratóriumában sem ez a leggyakrabban elvégzett analízis, 2024.ben kb. 50 mintát kellett bevizsgálni HIV-gyanú miatt, az elvégzett HIV-gyorstesztek száma pedig csupán 1 volt.
Hány HIV-fertőzött él megyénkben?
A Dr. Matei Bals Fertőző Betegségek Országos Intézményének HIV/AIDS-megfigyeléssel foglalkozó osztálya legutóbbi közlése szerint 1985 és 2023 között mintegy 18.389 AIDS-es beteget és 9508 HIV-fertőzöttet azonosítottak Romániában. Az évtizedek alatt több mint ezren kerültek radar alá, azaz róluk a hatóság mostanra már semmit sem tud, további 8556-an pedig sajnos belehaltak a betegségbe.
2023. december 31-én a nevezett intézmény 18.282 életben levő HIV-fertőzöttről és AIDS-cel diagnosztizált betegről tudott, ebből 141-en 14 év alatti gyerekek, 132-en 15 és 19 év közötti fiatalok, a fennmaradó 18 ezer ember pedig már felnőtt korcsoportba tartozik.
Ugyanezen forrásból az is tudható, hogy a tavalyi évben 436 HIV-fertőzöttet fedeztek fel és 280 főt diagnosztizáltak AIDS-cel. Sajnos a kezelések ellenére 125 személy igazoltan a betegség következtében hunyt el 2023-ban.
Szatmár megyében tavaly 9 HIV-fertőzöttet azonosítottak, a szomszédos Máramarosban 19-et, Szilágyban 6-ot, Biharban pedig 10-et. Ezek között egy páciens sem volt kiskorú, gyerekeknél fertőzést csak Suceava, Neamt, Gorj, Arges és Ialomita megyében, illetve Bukarestben igazoltak. Többek között ezek eloszlásáról is nyújt információkat az alábbi térkép.
Maradva Szatmár megyénél, azt is lehet tudni, hogy 1985 és 2023 között összesen 113 HIV-vel vagy AIDS-cel diagnosztizált beteg került be a nyilvántartásba, közülük 87-en voltak életben a tavaly év végi kimutatás készítésekor.
Országos viszonylatban elmondható, hogy az újonnan felfedezett fertőzöttek 78 százaléka (555 fő) férfi. Ami pedig a fertőzés átadását illeti, elmondható, hogy 5 kisfiú és 1 kislány vertikális átvitellel, fertőzött édesanyától kapta meg a vírust, 212 férfi pedig homoszexuális érintkezés útján. 44 férfi és 10 nő drogfogyasztóként fertőződött meg (elsősorban heroint és új típusú pszichoaktív szereket lőve), 286 férfi és 149 nő heteroszexuális kapcsolat útján, további 9 fő pedig nem tudta megmondani a fertőzés potenciális forrását.
A hatóság egyébként több kockázati csoportot is meghatároz a HIV-fertőzésre vonatkozóan, ilyenek pl. a TBC-s betegek, a terhes nők, az egészségügyben dolgozók, a vérátömlesztésen átesettek, a dialízisre járók, a szerhasználók, a rabok, a homoszexuális férfiak, a szexmunkások, a tengerészek és a hosszú utakat teljesítő sofőrök is, azokról nem is beszélve, akik szexuális kapcsolatba kerültek egy már azonosított fertőzöttel. Az elvégzett HIV-tesztek pozitivitási aránya nem meglepő módon azok körében a legmagasabb, akik fertőzött személlyel létesítettek szexuális kapcsolatot (18,21%), de a szerhasználók körében is elérte a ráta a 7,47%-ot.
Szerencsére az egészségügyi személyzet, a vérátömlesztést kapott és dializált betegek körében tavaly egyetlen pozitív eredmény sem érkezett vissza a laborból.