Határon átívelő pályázat a vészhelyzetek hatékonyabb kezeléséért

2021 júniusa és 2023 októbere között Nagytarna Község (Szatmár megye) mint projektvezető, partnerségben Erdőd városával (Szatmár megye), az Állami Sürgősségi Szolgálat Főosztályának 4-es számú Kárpátaljai akciócsoportjával (Kárpátalja, Ukrajna) valamint a NOVUM Egyesület (Kárpátalja, Ukrajna) megvalósította a "Korai előrejelzés és közös vészhelyzeti felkészülés a román-ukrán határ menti térségben - WARN" című projektet.
A projektet az Európai Unió finanszírozta az Európai Szomszédsági Eszközön keresztül az ENPI Magyarország – Szlovákia – Románia - Ukrajna Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014- 2020 (www.huskroua-cbc.eu) keretén belül. A projekt teljes költségvetése 508 390,59 euró, amelyből 457 551,51 euró az Európai Unió társfinanszírozása.
A projekt célja az volt, hogy növelje a reagáló képességet és csökkentse a csapatok reagálási idejét a vészhelyzetekre vonatkozó önkéntes szolgálatok (SVSU) keretében Szatmár megyében (Nagytarna és Erdőd város, továbbá az Avasság és a Szatmári kistérségek településein), illetve a Kárpátaljai régióban (főként Beregszász városa és környéke).
Ennek értelmében, különböző tevékenységek kerültek megszervezésre, illetve lebonyolításra: határon átnyúló hálózatépítő tevékenységek, önkéntesek képzése (elsősegélynyújtás, mélyből és magasságból mentés, földrajzi tájékozódás, árvízi beavatkozások), illetve közös gyakorlatok valós esetek szimulációja, ami a helyi egységek beavatkozását igényli.
Szintén a projekt által, mindkét ország önkéntes és professzionális csapatai speciális felszerelésekkel lettek ellátva: tűzoltó autók, professzionális áramfejlesztők, motoros szivattyúk, GPS-ek, beavatkozási felszerelések, rádiókommunikációs állomások, hordágyak, mobil defibrillátorok, stb. Nagytarna községben vészhelyzetekre korai figyelmeztető rendszert telepítettek, amely lehetővé teszi a lakosság gyors tájékoztatását és riasztását, ha szükséges.
A projektrégió önkéntes beavatkozó csoportjaival folytatott találkozók alkalmával jó gyakorlatok sorozatát rögzítették, melyeket egy kötetbe szerkesztettek „Vészhelyzetek esetén történő önkéntes szolgálatok megszervezésére és hatékony működésére vonatkozó jól bevált gyakorlat útmutatója” cím alatt. Ez a digitális eszköz a fejlesztési szakaszban lévő önkéntes csoportok számára nyújt segítséget és ötleteket a fejlesztésekhez.