Határok nélküli támogatás a speciális nevelési igényű gyermekek számára


A DECRISIS – Gyermekrehabilitációs intézmények fejlesztése című projekt hivatalosan is elindult Szatmárnémetiben
Szatmárnémetiben tartották a DECRISIS – Gyermekrehabilitációs intézmények fejlesztése (ROHU00350) projekt hivatalos megnyitóját 2025. július 8-án. Ez a határon átnyúló kezdeményezés célja, hogy javítsa a hátrányos helyzetű gyermekek mentálhigiénés szolgáltatásokhoz való hozzáférését Szatmár megye (Románia) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (Magyarország) területén, az infrastruktúra korszerűsítésével, a szakemberek képzésével és az intézmények közötti határon átnyúló együttműködés erősítésével. A projekt konkrét célja, hogy optimális feltételeket teremtsen a terápiás és rehabilitációs tevékenységekhez, fejlessze a pedagógusok és egészségügyi dolgozók kapacitását, bevonja a szülőket a rehabilitációs folyamatba, valamint közös, hosszú távú együttműködési tervet dolgozzon ki.
Az eseményt a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás szervezte vezető partnerként, és jelen voltak a projektpartnerek képviselői, helyi hatóságok, újságírók, valamint a speciális nevelési igényű gyermekek oktatásában dolgozó szakemberek. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás elnöke beszédében hangsúlyozta a határon átnyúló együttműködés értékét, valamint a sajátos nevelési igényű gyermekeket támogató integrált rendszer kiépítésének fontosságát, kiemelve: „A DECRISIS projekt több mint egy projekt – ez egy közös elköteleződés egy olyan társadalom iránt, ahol egyetlen gyermek sem marad hátra.”
A DECRISIS projekt partnerei a Szatmárnémeti Speciális Oktatási Központ, valamint a Nyíregyházi Tankerületi Központ Magyarországról, társult partnerként pedig a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség működik közre. A kezdeményezés célja a terápiás és érzelmi támogatást nyújtó infrastruktúra modernizálása: Szatmárnémetiben terápiás moduláris sziget kialakítása, Nyíregyházán pedig a Bárczi Gusztáv Általános Iskola terápiás termeinek felújítása és felszerelése. Ezzel párhuzamosan 16 vidéki iskolai orvosi rendelőt is korszerű eszközökkel szerelnek fel, 50 pedagógus, terapeuta és szakember vesz részt modern beavatkozási módszereket bemutató képzéseken. A szülők számára szintén képzéseket szerveznek, hogy javítsák a gyermekek gondozásának minőségét, míg a két partneriskola diákjai nyári táborokban vehetnek részt.
A szülők otthoni terápiás szerepének megerősítése és a mentális egészség területén aktív szereplők adatbázisának létrehozása révén a DECRISIS projekt alapvető szemléletváltást javasol a speciális nevelési igényű gyermekek támogatásában. Emellett elkészül egy közös ötéves együttműködési terv is, amely célja a határon átnyúló együttműködés megszilárdítása és a beavatkozások fenntarthatóságának biztosítása.
A projekt teljes költségvetése 477.999,90 euró, amelyből 382.399,91 eurót az Európai Unió finanszíroz az Interreg VI-A Románia–Magyarország Program keretében. A projekt időtartama 24 hónap.
A hivatalos megnyitó nemcsak a konkrét tevékenységek sorozatának kezdetét jelentette, hanem egy közös vízió megerősítését is: egy empatikusabb, összekapcsoltabb és hatékonyabb rendszer kiépítését, amelyben minden gyermek esélyt kap a támogatásra, befogadásra és egy méltó életre.
Ez a sajtóközlemény az Európai Unió pénzügyi támogatásával készült. Tartalma kizárólag a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás felelőssége, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió nézeteit.