Hat szatmári pedagógus érdemelte ki a Digitális Őrangyal díjat


A pedagógusok Erdély-szerte nevezhették kollégáikat a Spektrum Oktatási Központ holnapján „Digitális Őrangyal“ címre. Szatmár megyéből is több nevezés futott be, s közülük a zsűri hat megyei pedagógusnak ítélte meg ezt a díjat.
A Spektrum Oktatási Központ és az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza közös kezdeményezése keretében a pedagógusok Erdély-szerte nevezhették kollégáikat a Spektrum holnapján „Digitális Őrangyal“ címre, akik erről a nevezésről értesítő emailt kaptak és egy udvarias felkérést, hogy „digitális angyalságukat” rövid bemutatkozó szövegben részletezzék, hogy ezek alapján a zsűri értékelhesse a munkájukat, áll a Spektrum Oktatási Központ honlapjának tájékoztatásában.
A sok száz nevező email és a bemutatkozó írások áttekintése után a zsűri végül 49 személyt tartott maradéktalanul érdemesnek a Digitális Őrangyal díjara. A díjazottak között pedig hat Szatmár megyéből való pedagógust is találunk:
- Balog Orbán Boglárka Julianna, Nagykároly;
- Chiuhan Evelyn-Brigitta, Nagykároly;
- Mekker Melinda, Szatmárnémeti, Szatmárnémeti Református Gimnázium tanítónője;
- Mihály Adél, Szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola Szatmárnémeti;
- Sárosi Melinda, Szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanítónője,
- Szabó Edith, Pusztadaróc óvónő.
Mit jelent Digitális Őrangyalnak lenni?
Megkerestünk néhányat a szatmári díjazottak közül, hogy megtudjuk tőlük mit jelent számukra ez a szakmai elismerés, s mivel érdemelték ki.
Mekker Melinda, a Református Gimnázium pedagógusa azon kérdésünkre, hogy mit jelent számára ez az elismerés, elmondta, hogy nagyon nagy megtiszteltetés számára ez a díj, mindenképp munkájának elismerése. Nagyon meghatotta, hogy pedagógus társai jelölését kiérdemelte, s nemcsak saját iskolájából, hanem más tanintézményekből is kapott jelölést. Azt is megtudtuk, hogy szülési szabadsága után, pont az online oktatás bevezetésekor tért vissza dolgozni, belecsöppenve a digitális világba, ahol mindenki csak kapkodta a fejét. Hogy diákjai ne maradjanak le, ezért is készített saját felvételű digitális anyagokat a tanagyagokhoz, hogy haladni tudjanak. Az elkészült hangoskönyveket pedig megosztotta a szülői csoportba, illetve tanítói csoportokba is, hogy egymást is segítsék ebben a nagyon nehéz időszakban. A jelölést az előkészítős román nyelvleckék hangoskönyv formájában történő felvételéért és megosztásáért kapta. Ezt tanítói csoportba is megosztotta. Volt olyan lecke, amelyet 2000-en hallgattak meg.
Sárosi Melinda, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium pedagógusa ugyanezen kérdésünkre adott válaszát tolmácsoljuk: „Az online oktatási időszak alatt, amikor megosztottam a munkáimat, sokan köszönték meg, dicsérték, hogy milyen rendszerezett és világos, átlátható, használható anyagokat teszek fel. Mindenkinek, (nekem is) fontos a szakmai elismerés, megerősítés abban, hogy az általam készített digitális anyagok a kollégák számára is hasznosak. Nem vártam érte elismerést, díjat, a segítés szándéka vezérelt. Tudom a visszajelzésekből, hogy sokan voltak olyanok, akik a digitális felületek használatával nem boldogultak. Nekik az effajta segítség sokat jelentett és én örömmel tettem. Abban az időszakban nagy volt a szakmai összefogás. Nagyon sok digitális felületkezelő/működtető ajánlotta fel az ingyenes használatot. Emellett szakmai csoportok alakultak határon kívül is, s ott mindig volt valaki, akitől lehetett kérdezni. Ilyen légkörben szinte természetes volt, hogy én is segítek, közkinccsé teszem a munkáimat. Az online tanulás időszaka mindenkinek nehéz volt, pedagógusnak, gyereknek, szülőnek egyaránt, de lett egy pozitív hozadéka: megreformálta az oktatást: a digitális eszközök/felületek használata természetessé vált az iskolákban.“