Három projekt a hátrányos helyzetű személyek megsegítésére


A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) három új projektet terjesztett elő a megyei tanács jóváhagyására, amelyek külső forrásból valósulnának meg, és a megye hátrányos helyzetű lakosainak nyújtanának segítséget. A programok célja nemcsak a szociális támogatás bővítése, hanem a hosszú távú életminőség-javítás is, különösen a fogyatékkal élő személyek és az idős vidéki lakosok esetében.
Az első kezdeményezés a „A fogyatékkal élő személyek munkaerőpiaci beilleszkedésének javítása” címet viseli, és a PIDS 2021–2027 program keretében nyújtanak be rá pályázatot. A projekt középpontjában a fogyatékkal élők foglalkoztatási esélyeinek növelése áll, melyet pályaorientációs tanácsadással és speciálisan kidolgozott munkaerőpiaci integrációs programokkal kívánnak elérni. A célcsoportot 4.458 fő alkotja, köztük 368 roma származású személy, a várakozások szerint pedig legalább 2.045-en jutnak majd munkához a program végére. A projekt teljes jogosult költségvetése meghaladja a 81 millió lejt.
A második javasolt projekt a S.A.N.S.A. - Aktív Támogatás Szociális Igényekre és Idős Felnőttek Segítése Szatmár Megyei Falvakban elnevezést kapta. A Társadalmi Befogadási és Méltósági Program 2021–2027 keretében tervezett kezdeményezés főként a vidéken élő, kiszolgáltatott helyzetű idősekre fókuszál. A projekt keretében otthoni gondozást, pszicho-szociális támogatást, valamint közösségépítő szabadidős programokat biztosítanak Börvely, Kaplony, Csomaköz és Csanálos településeken élő 110 idős személy számára. A program megvalósításában partnerként vesz részt a Dél-Nyugat Szatmári Akciócsoport. A projekt összköltségvetése közel 5 millió lej.
A harmadik pályázat a S.E.N.I.O.R. - Kiterjesztett Szolgáltatások Idősek Személyes Igényeire és Támogatott Rezilienciájukra Szatmár Megyei Falvakban nevet viseli, és szintén a PIDS 2021–2027 program keretében készül. Ez a kezdeményezés további 110, vidéken élő, sérülékeny helyzetű idős személy támogatását tűzi ki célul. A program személyre szabott szociális szolgáltatásokat kínál, különös hangsúlyt fektetve az otthoni gondozásra, az önállóság megőrzésére és a társadalmi kapcsolatok erősítésére.
A három projekt egymást kiegészítve, együttesen járul hozzá a Szatmár megyei szociálisan hátrányos helyzetű lakosság életkörülményeinek javításához – szakmai hozzáértéssel, célzott támogatással és hosszú távra tervezett társadalmi integrációval.