Három nap, tizenegy csapat, egyetlen szenvedély: megkezdődött a Bessenyei István Diákszínjátszó Fesztivál


Ezen a hétvégén, azaz péntektől vasárnapig zajlik a szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban az Országos Diákszínjátszó Fesztivál, mely immár harmadik alkalommal viseli a 2018-ban elhunyt színművész, Bessenyei István nevét. A nagy múltra visszatekintő verseny hivatalos megnyitójára péntek délután került sor a tanintézmény dísztermében.
A rangos rendezvényre az idei évben nem kevesebb mint tizenegy csapat érkezett Nagyszalontáról, Krasznáról, Nagyenyedről, Kovásznáról, Szilágycsehből, Marosvásárhelyről, Szászrégenből, Temesvárról, Székelyudvarhelyről, és természetesen a szatmárnémeti diákszínjátszók is képviseltetik magukat a versenyben.
A diákokat és a kísérő pedagógusokat elsőként Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője köszöntötte. „Az alkotó ember számára mindig örömet jelent, ha valami, amit megteremtettek, nem bizonyul kérészéletűnek, hanem tovább él, fejlődik. Az idei évben nyolc megye tizenegy csapatának 145 diákját köszönthetjük a Kölcseyben, az őket kísérő pedagógusokkal és művészeti vezetőkkel együtt. Ez nagy örömre ad okot - mondhatom ezt a magam és a szervezőtársaim nevében is.
A III. Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál azt jelenti, hogy az, amit életre hívtunk, az életképes is. Fejlődik lassan, de biztosan. Egyre magabiztosabb lábakon áll, egyre többen érdeklődtök iránta. Fesztivál ez, amely egyszerre találkozó, verseny, szakmai műhely, de mindenek felett találkozási lehetőség azoknak, akiknek a diákszínjátszás a szívügye“ - fogalmazott az igazgatónő.
Pataki Enikő ugyanakkor nyomatékosította, hogy a diákszínjátszás csak abban az esetben életképes, ha a fiatalok mögött elkötelezett pedagógusok vagy színészek állnak, olyan szakemberek, akik végtelen nagy szeretettel művelik mindezt. „Ettől a szeretettől és lelkesedéstől válik megismételhetetlen csodává, a maga nemében egyedivé minden egyes diákelőadás. Ez a lelkesedés ragadja magával a szervezőket, a zsűri tagjait és a diákokat, akik három napig beköltöznek hozzánk ide az iskolába megélni a csodát“ - hangzott el.
Az igazgatónő zárásként kiemelte, hogy a színjátszásnak, a drámapedagógiának, a művészeti és a művészet általi nevelésnek nagyon fontos szerepe kell legyen a modern iskolában, hiszen ezek által a diákok olyan dolgokat tanulnak meg önmagukról és másokról, amelyeket egyetlen más tantárgy sem taníthat meg nekik.
Pataki Enikő után Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat igazgatója üdvözölte a résztvevőket. Édesapját idézve, Bessenyei elmondta, a diákszínjátszás kifejezésből a hangsúly a diákon van, és nem a színjátszáson. „Ez azt is jelenti, hogy a diákszínjátszásnak nem az egyetlen és nem is az elsődleges célja a szakmai utánpótlás kinevelése; az egy járulékos haszon. Az a célja a diákszínjátszásnak, hogy megmutasson egy új, önmagam felvállalására irányuló megnyilatkozási formát. Olyat, amiből az is nyerni fog, aki később még csak a színház közelében sem lesz, de valamilyen oknál fogva egy közösséget meg kell szólítania. [...] Bátorságot ad, kinyit valamit a a diákokból, és nem csak azokból, akikből nagy színészek lesznek, hanem azokból is, akikből végül nem lesz színész“ - fejtette ki Bessenyei.
Üzenetként a szatmári társulat igazgatója egy bárki más által is megszívlelendő gondolatot fogalmazott meg a diákok számára: „Aki győzni megy valahova, az mindig veszít. Aki versenyen legyőzni akar valakit, az vesztes lesz. Aki magát akarja legyőzni a versenyen, és jobb akar lenni, mint tavaly ilyenkor, annak van esélye a győzelemre, függetlenül az elért helyezéstől!“
Az esemény második felében a Kölcsey XI. osztályos diákjai a „Beszélj, Boldogság!“ című műsort mutatták be, melyet Pataki Enikő, Fórizs-Kiss Imola, Fazekas Katalin és Nevezi Dobosi Csilla pedagógusok állítottak össze.
A pénteki nap további részében különböző szakmai workshopokon vesznek részt a diákok, majd 18 órától megtekintik a Harag György Társulat előadásában A Mester és Margarita című előadást. A szombati napon lezajlik maga a színjátszó verseny is, a tizenegy résztvevő csapat a szakmai zsűri előtt mutatja be előadását, és emellett további workshopok és szakmai tréningek is zajlanak majd. Vasárnap kerül sor a diákszínjátszó fesztivál záróeseményére, azon belül is a díjkiosztó ünnepségre, melyet követően a diákok új élményekkel, új ismeretekkel és talán új ötletekkel felvértezve indulhatnak haza.