Három nap alatt közel 600 kilogramm textilhulladékot adott le Szatmárnémeti lakossága


A január 1-jén életbe lépő új törvénynek megfelelően a szatmári önkormányzat a héten konténereket helyezett ki a város különböző pontjain, hogy segítse a lakosságot a textilhulladék szelektív gyűjtésében. A kezdeményezés gyors sikert aratott: mindössze három nap alatt közel 600 kilogramm textilhulladékot adtak le a város lakói.
A konténereket a következő helyszíneken helyezték el:
-
16-os lakónegyed, Universului sétány 7–9-es tömbházak között (a Szatmárnémeti Közterület-fenntartó mellett): 3 konténer
-
Szamos piac, Prahovei utca 18. szám: 2 konténer
-
17-es lakónegyed, Jocului utca: 2 konténer
-
Carpați 2 lakónegyed, Ganea utca 20. szám (az Unicarm üzlet mellett): 2 konténer
-
Kispiac, Párizs utca 35. szám: 2 konténer
-
Nagypiac, Martirilor Deportați utca 25. szám: 3 konténer
A polgármesteri hivatal arra kérte a lakosságot, hogy a régi ruhákon és textíliákon kívül más típusú hulladékot ne dobjanak be a konténerekbe, a felhívás pedig értő fülekre talált. Három nap alatt körülbelül 580 kilogrammnyi textilhulladékot sikerült összegyűjteni, és szerencsére a hulladékot nem keverték más típusú szeméttel. A begyűjtést, szállítást és újrahasznosítást a Secondtextilias AM 2010 Kft. végzik környezetbarát módon.
Textilhulladék-gyűjtési statisztikák az EU-ban és Romániában
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) 2025. március 26-án közzétett jelentésében arról számolt be, hogy egy átlagos uniós polgár 19 kilogramm ruhát, lábbelit és háztartási textíliát vásárolt 2022-ben; ez a mennyiség egy nagy méretű bőröndöt is meg tudna tölteni. A jelentés ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a textilhulladék szelektív gyűjtésének aránya az EU-ban nagyon lassan növekszik. 2022-ben az összes textilhulladék 85%-a kevert hulladékként került a kukába, így újrahasznosítva sem lett. Az EEA reményei szerint a 2025. január 1-jén életbe lépő uniós direktíva jelentős javulást hozhat a textíliák szelektív gyűjtésében.
Romániában évente körülbelül 160.000 tonna textilhulladék keletkezik. Az újrafelhasználható hulladék aránya a jelenlegi körülmények között mindössze 6-10%, de ha megfelelően fejlesztenék a szelektív gyűjtést és az újrahasznosító iparágat, ez az arány akár 25%-ra is nőhetne - közölte korábban a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség.

Fontos a tudatos hulladékkezelés
A textilhulladék megfelelő kezeléséhez elengedhetetlen, hogy azt ne keverjük más típusú szeméttel. A szennyezett anyagok nem alkalmasak újrahasznosításra, és nagyobb terhet rónak a feldolgozó rendszerekre. Emellett a műszálas anyagok, mint pl. a poliészter, nylon és akril, nem bomlanak le könnyen és mikroműanyagokat bocsátanak ki, amelyek szennyezhetik a környezetet. Nem szabad ugyanakkor figyelmen kívül hagynunk azt sem, hogy a divatipar - különösen az ún. fast fashion - előállítási folyamatai során használt kemikáliák, valamint a jelentős víz- és energiafogyasztás szintén káros hatásokkal bírnak.
Környezetünk védelme érdekében fontos, hogy a lakosság aktív szerepet vállaljon a textilhulladék csökkentésében. A tudatos vásárlás, a ruhák hosszabb használata, a javítás és az e célra kihelyezett konténerekbe való helyes elhelyezés mind hozzájárulhat a probléma mérsékléséhez, és ne felejtkezzünk el az adományozás lehetőségéről sem.