Harmincharmadik alkalommal verték fel a port a bogdándi színpadon


A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont a Szatmár Megyei Tanács támogatásával, a Bogdándi Polgármesteri Hivatallal és Helyi Tanáccsal együttműködve szeptember 1-én, vasárnap immár 33. alkalommal szervezte meg a tövisháti Bogdándon a Nemzetiségek Folklórfesztiválját.
A hagyományokhoz hűen az esemény idén is a település néprajzi múzeuma előtt vette kezdetét 11 óra 30 perckor. A résztvevők koszorúkat helyeztek el az épület falán található domborműnél, amely az 1999-ben elhunyt Sipos László tanárnak, a néptánctalálkozó megálmodójának és szervezőjének állít emléket. A főhajtást követően a helyi és megyei elöljárók, politikusok, illetve a díszes népviseletbe öltözött fiatalok közösen vonultak fel az események fő helyszíneként szolgáló szabadtéri színpadhoz.
Mielőtt azonban a táncosok felverték volna a port, Bojan Aurel polgármester üdvözölte az egybegyűlteket. A község vezetője röviden megemlékezett Sipos Lászlóról, a rendezvény ötletgazdájáról, aki több évtizeddel ezelőtt életre hívta a néptáncfesztivált, amelyet mára már az egész község a saját gyermekének érez, és amely tökéletes alkalmat nyújt arra, hogy e földrajzi régió nemzetiségei évről évre összegyűljenek és bemutassák egymásnak tradicionális táncaikat. Bojan ezt követően üdvözölte a rendezvényen megjelent Szatmár megyei politikusokat, többek között Pataki Csaba megyei tanácselnököt, illetve Kallós Zoltán oktatásért felelős államtitkárt, majd mindenkinek jó szórakozást kívánt a délutánra.
Pataki Csaba rövid beszédében köszönetet mondott mindazon szülőknek, akik a gyerekeket néptáncra tanítják és ezzel hozzájárulnak, hogy a tánc hagyománya generációról generációra öröklődjön. „Addig, ameddig sikerül ezt az értéket átadni, addig él a kultúránk, addig virágzik a népviselet. Köszönöm annak, aki megvarrta a ruhákat, és köszönöm a felkészítő tanároknak is. A gyerekeket pedig arra buzdítom, hogy tanulják meg egymástól a lépéseket. Ez a nap rólatok szól” – hangzott el a megyei tanácselnök beszédében.
A fiatal táncosokat és a közönséget természetesen Kallós Zoltán államtitkár is üdvözölte. „Nagyon örülök, hogy itt lehetek veletek, önökkel ezen a napon. Az évek múlnak, de úgy látszik, egy valami örök: az, amit valamikor egy pedagógus megálmodott, az már a 33. alkalommal kerül megrendezésre. Ez a néptánctalálkozó nagyon jó alkalom arra, hogy új barátságok köttessenek vagy a régi barátságok megerősödjenek. Kedves gyerekek, nagyon szépek a ruháitok, viszont ti magatok is azok vagytok. Látszik, hogy boldogok vagytok, mosolyogtok, és látszik, hogy szeretettel csináljátok azt, amiért ma idejöttetek – a néptáncot. És én külön örülök annak, hogy ahelyett, hogy a TikTokon vagy a Facebookon lógnátok ezekben a percekben, ti ezt választottátok. A szórakozásnak azt a formáját választottátok, amit nagyon hosszú éveken keresztül a nagyszüleitek és az ő nagyszüleik is űztek, mert ez volt rég a barátság és a szórakozás egyik alapvető formája” – mondta el Kallós Zoltán, majd köszönetet mondott azoknak a szülőknek és pedagógusoknak, akik töretlen lendülettel dolgoznak azért, hogy átadják a fiatal generációknak a néptánc szeretetét.
Az említetteken kívül köszöntötte a jelenlevőket Romeo Pop alprefektus, Valer Beseni államtitkár és Zamfir Danciu, a Szatmár Megyei Kulturális Igazgatóság vezetője, majd a szervezők nevében Laszlo Robert, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont vezetője hivatalosan is megnyitotta a fesztivált és átadta a színpadot a fiataloknak.
A nap folyamán az alábbi tánccsoportok léptek színpadra: Debreceni Népi Együttes, Bogdándi Rozsmalint, Szamoshát Néptáncegyüttes, Szilágyszéri Kukurók, Cununita Nazdravana néptáncegyüttes, Lelei Nemesek, Röpike Néptáncegyüttes, a Szatmári Roma Párt tánccsoportja, a Pusztadaróci Pünkösdi Rózsák, a Gemeinsam, azaz a Német Demokrata Fórum Tánccsoportja, illetve a Dobrai Orgonác, a talpalávalót pedig a kolozsvári Tokos zenekar szolgáltatta.