Legyünk a remény hordozói és hidak építői! Veni Sancte szentmisével nyitotta meg az új tanévet a Hám János Líceum


Hétfő délelőtt, 11 órától a szatmári székesegyházban tartotta Veni Sancte tanévnyitó szentmiséjét a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, mely a 2024/2025-ös tanévet nem kevesebb mint 803 diákkal indította.
A 2024/2025-ös tanévnyitóra érkező diákokat, szülőket és pedagógusokat Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök köszöntötte először. A püspök mindenek előtt áldást kért az új tanévre, majd fohászában azért imádkozott, hogy a diákok és tanáraik munkája ebben a tanítási periódusban is eredményes, gyümölcsöző legyen és szellemi gazdagságot hozzon kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A megyéspüspök után Mayer Nándor atya, a Hám János Líceum spirituálisa mondott szentbeszédet. „Légy konkrét ember a kiközösítéssel szemben” – fogalmazta meg az atya azt a gondolatot, melyet az idei tanév vezérfonalaként szánt, majd az evangélium alapján arra világított rá, hogy miként viszonyul Jézus az emberekhez, és ezzel szemben miként cselekednek a farizeusok. Az atya arra intette a fiatalságot, hogy tanulják el Jézus példáját és „kevés szóval, konkrét tettekkel” segítsenek embertársaiknak.
„Kedves diákok, tudjátok, hogy aki utazik, különösen kocsival, tudja mennyire fontos a biztonság. Bekapcsoljuk a biztonsági övet, még ha korlátoz is bennünket a mozgásban. Jól bezárjuk az ajtót, hogy senki ki ne essen. De ezzel úti társainkat is elfogadjuk magunk mellett. Ti is tudjátok, mi szükséges ahhoz, hogy biztonságosan, biztosan célba érjünk: kitartás, szorgalmas munka, egymás elfogadása és Isten útmutatásainak figyelembe vétele. Legyetek a remény emberei! Legyetek olyan emberek, akik jelen vannak mások számára! Ismertessétek meg másokkal a mi reményünket, Krisztust, mellyel iskolánk névadó püspökének, Hám Jánosnak örökségét viszitek tovább! Legyetek hidak egymás számára! Ha netán vannak falak egymás között, akkor ezt bontsátok le és a »téglából«, amiből e falakat építettétek, építsetek hidakat egymás között!” – hangzott el Mayer Nándor intésében.
Mayer atya után Ádámkó István iskolaigazgató mondott ünnepi beszédet. Elárulta, hogy a tavalyihoz hasonlóan az új tanév is a remény éve lesz a Hám Jánosban, a tematikus év mottója pedig Ferenc pápa gondolata: „Legyünk a remény hordozói és hidak építői!” Ezt követően a tanintézmény vezetője röviden beszámolt az új tanév újdonságairól is. Mint elhangzott, az iskola közössége egy újabb bölcsődei és egy újabb óvodai csoporttal bővült, így összesen 803 diák – 50 bölcsis, 170 ovis és 594 diák – kezdi meg a 2024/2025-ös tanévet a Hám János Líceumban. A tantestület 84 fős, ebből 53 címzetes pedagógus, a teljes munkaközösség pedig 122 főt számlál. Ádámkó István külön köszöntötte ugyanakkor Dali Attila atyát is, aki ezentúl Mayer Nándor mellett szintén spirituálisként fogja segíteni az iskolai tevékenységet. Az igazgató zárásként arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyári vakáció folyamán minden épületben – beleértve a Szent Alajos Konviktust is – felújítási munkálatokat végeztek, melyért a szatmári püspökséget, a helyi és megyei önkormányzatot, illetve a tanfelügyelőséget is köszönet illeti.
Ádámkó István után Pataki Csaba megyei tanácselnök köszöntötte az ünneplőket. A tanácselnök mindenek előtt azt kívánta a diákoknak és pedagógusoknak, hogy az új tanévben minden napjuk mosolyogva induljon, és így is térjenek a tanítás után haza, a szülőket pedig arra emlékeztette, hogy egy gyermek nevelése közös teher, nem csupán a pedagógus feladata ez. „Én köszönöm mindenkinek, hogy az anyanyelvén taníttatja tovább gyermekét, hisz aki nem az anyanyelvén tanul, az soha nem fog megtanulni őszintén fogalmazni. Mert csak az anyanyelvünkön tudunk álmodni és csak azon tudunk tanulni” – nyomatékosította Pataki Csaba.
A megyei tanácselnök után Maskulik Csaba városmenedzser tolmácsolta ünnepi gondolatait a jelenlevőknek. Beszédében Maskulik kiemelte, hogy minden iskolában töltött nap hozzájárul ahhoz, hogy a jövő társadalmát felelős, gondolkodó és értékes tagok építsék. Hozzátette, hogy a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum a város egyik különösen értékes tanintézménye, hiszen a keresztény értékek és a közösségépítés színtere is egyben, az oktatás, a hit és a szeretet pedig olyan erős alapot ad a diákoknak, amelyre egész életükben támaszkodhatnak.
A városmenedzser után Lukács Dénes helyettes főtanfelügyelő köszöntötte az egybegyűlteket. A felszólaló először is azon meggyőződésének adott hangot, hogy a 2024/2025-ös év számos meglepetést és kihívást tartogat, utalva itt többek között az új tanügyi törvény életbe lépésére, az iskolai életet szabályozó előírásokra és a tanulók megváltozott státusára. S noha sok még a megválaszolatlan kérdés ezekkel kapcsolatban, a főtanfelügyelő-helyettes mindenkit arra buzdított, ne engedjék, hogy e bizonytalanság elrontsa a tanévkezdés örömét, hisz ha összefogva „minden tőlünk telhetőt megteszünk, akkor egyrészt könnyebbnek fogjuk érezni a ránk váró feladatokat és kihívásokat, másrészt nem fogunk olyan problémákba ütközni, amelyre ne találnánk megoldást.”
Lukács Dénes beszédével véget ért az ünnepség, így nem volt más hátra, minthogy a legnagyobbak kézen fogják a legkisebbeket, és átkísérjék őket a tanintézmény épületébe, mely az elkövetkező években második otthonként fog szolgálni számukra.