Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Gyógyszeres kezelés és pszichoterápia. Így teszi tönkre gyermeke életét egy agresszív családfő

Bede Emőke
Bede Emőke
Április. 02. 2025. Szerda 12:38
Gyógyszeres kezelés és pszichoterápia. Így teszi tönkre gyermeke életét egy agresszív családfő

Egészen súlyos ügyben hozott végzést nemrégiben a Szatmárnémeti Bíróság: egy gyermeke fizikai és mentális egészségért aggódó édesanya és egy alkoholista, agresszív apa helyzetére kellett átmeneti megoldást találni.

 

Hírportálunk információi szerint a szatmári nő ügyvédje azért kérelmezte a távoltartási végzés kiállítását, mert a férfi, akivel immár 15 éve élettársi kapcsolatban élnek, mind őt, mind kiskorú lányukat fizikális, verbális és pszichológiai bántalmazással tartja terrorban, melynek eredményeképp a gyerek jelenleg gyógyszeres kezelés alatt áll és pszichoterápiára kell járnia. A nő indoklása szerint a férfi rendszeres alkoholfogyasztó, és ha iszik, még agresszívebbé válik, ezért folyamatos félelemben és bizonytalanságban kénytelenek élni.

 

A lányt a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság által biztosított pszichológus jelenlétében hallgatták ki. A gyerek elmondta, hogy az apja többször is megfenyegette már, olyan mondatokat vágva a fejéhez, hogy „Én csináltalak, én is foglak megölni!“ A lány félelmében sokszor bezárkózik a szobájába, melynek ajtaján az apja aztán hosszasan dörömböl. Sajnos a gyerek a lelki bántalmazás mellett nem úszta meg az ütéseket sem; elmondása szerint apja gyakran megüti, ha nem azt csinálja, amit mondott neki, vagy újfent berúgott.

 

A család otthonában uralkodó helyzetről jól árulkodik az az eset is, amikor a férfi egy késsel támadt rá az élettársára, és a kiskorú lány volt az, aki a szülei közé állt, talán megelőzve így egy családi tragédiát.

 

A pszichológus szakvéleménye szerint a gyerek nehezen beszél az átélt borzalmakról és nehezen tudja visszaidézni a történteket, mely egyértelműen arra utal, hogy poszttraumás stressz szindróma alakult ki nála. A lány állapota idén márciusban egy újabb incidenst után olyan súlyossá vált, hogy két hétre beutalták a pszichiátriára, ahol súlyos depressziót, szociális szorongást és figyelemzavart állapítottak meg nála, illetve megfigyelték azt is, hogy vagdossa magát.

 

Mindez „azt a feltételezést eredményezi, hogy az alperes a felperesekkel szemben a jövőben erőszakos cselekményeket kísérelhet meg elkövetni, tekintettel a felperesek nyilatkozataiból kirajzolódó tartós családi konfliktusra“ - fogalmazott a bíróság, azaz nem tartja kizártnak, hogy az erőszakos, bántalmazó cselekmények a továbbiakban folytatódni, sőt fokozódni fognak. S noha maga a bíróság is belátja, hogy mennyire súlyos helyzetben van a nő és a lánya, mindössze csupán 2 hónapra érvényes távoltartási végzést adott ki a családfővel szemben, aki egyébként meg sem jelent a tárgyaláson, sőt írásban sem nyújtotta be saját álláspontját.

 

A bíróság döntése értelmében a férfinak 2 hónapra ki kell költöznie a lakásból, legalább 100 méteres távolságot kell tartania a nőtől és a kiskorútól, továbbá semmilyen formában nem veheti fel a kapcsolatot a lánnyal, azaz sem személyesen, sem írásban, sem telefonon.

 

Közel 800 esetben volt szükség tavaly a gyermekvédelem közbelépésére

 

A gyermekvédelmi és szociális igazgatóság (DGASPC) 2024-es évre vonatkozó mérlegéből kiderül, közel 800 esetben volt szükség a szakemberek közbelépésére.

 

Az éves beszámoló szerint 765 esetet jegyeztek a tavaly, ebből 2 volt gyermekelhagyás, 56 érzelmi bántalmazás, 58 fizikai bántalmazás, 106 szexuális bántalmazás (ennek nyomán 14 kiskorú lány lett várandós), 3 esetben szülői elidegenítésről volt szó (a szülői elidegenítés a gyermek pszichológiai manipulációjának folyamata és eredménye, amely a szülő és/vagy más családtagok felé indokolatlan félelem, tiszteletlenség vagy ellenségeskedés kialakulásához vezet), 10 alkalommal bullying áldozatává vált a gyermek, 1 esetben koldulásra kényszerítették a kiskorút, 11 alkalommal pedig drogfogyasztás miatt volt szükség a gyermekvédelem közbelépésére.

 

További 50 esetben családon belüli erőszakról volt szó, 23 esetben anya és gyermeke együtt menekült, volt ugyanakkor 8 kiskorú bűnelkövetés is, 4 esetben munkára kényszerítették a kiskorúakat, 419 esetben elhanyagolták a gyerekeket, 4 alkalommal gyermekpornográfia miatt indítottak vizsgálatot, 6 esetben külföldről kellett hazahozni a gyereket, 2 alkalommal pedig kiskorúakkal történő emberkereskedelem miatt intézkedtek a gyermekvédelmisek.

 

A közel 800 eset kapcsán a DGASPC közölte, hogy 122 alkalommal az áldozatok azonnali kiemelése mellett döntöttek. Ilyen esetben a gyerekeket vagy más családtagoknál helyezték el, vagy hivatásos nevelőszülőknél, esetleg családi típusú nevelőotthonokban.

 

A gyermekvédelmi igazgatóság szakemberei a tavalyi év folyamán 157 gyermek kihallgatásán vettek részt: ezek között voltak olyanok, amikor maga a meghallgatott gyerek volt az áldozat vagy szemtanúként volt jelen a bántalmazási ügyekben, illetve olyan kiskorúakat is kikérdeztek, akik fiatal koruk ellenőre bűnelkövetésre adták a fejüket. Emellett a Szatmár Megyei Törvényszék és az alárendelt bíróságok kérésére 235 gyerekről pszichológiai jelentést is készítettek - derül ki az elemzésből.