Gombamód megszaporodtak a rokkantak egy Szatmár megyei faluban. A diagnózis minden esetben ugyanaz


Florin Manole munkaügyi, családügyi, ifjúsági és társadalmi szolidaritási miniszter egy pénteki eseményen beszélt arról, hogy mihamarabb szükség van a rokkantsági kritériumok felülvizsgálatára, ezt pedig egy Szatmár megyei településről jelzett esettel szemléltette.
„Reformokra van szükség, és felülvizsgáljuk a rokkantsági kritériumokat, valamint nyomon követhetővé tesszük a juttatások odaítélésének folyamatát” – mondta a miniszter. Példaként említett egy konkrét esetet is, amely a szociális segélyezési rendszerben tapasztalható visszaélésekre világít rá.
„Egy Szatmár megyei polgármester mesélte, hogy a faluban hirtelen megjelent egy csomó új rokkant személy, ugyanazzal az orvosi pecséttel, ugyanazzal a diagnózissal. A polgármester ismeri őket, és az egész falu tudja, hogy egy hónappal ezelőtt még semmi bajuk nem volt. Igen, ez csalás a rendszerben, és egyesek így jutnak meg nem érdemelt szociális juttatásokhoz, miközben mások, akik valóban rászorulnak, túl kevés juttatásban részesülnek. Nem akarjuk és nem is szabad bátorítanunk a szociális segélyezést, ahogy maguk a segélyezettek sem akarnak 300, 400, 500 lejből élni havonta. A legjobb szociális védelem egy munkahely” – fogalmazott Manole.
Februárban már kiborult egyszer a buli
2025. februárjában került a figyelem középpontjába az a Szatmár megyében zajló nyomozás, amelynek célkeresztjében a betegnyugdíjakkal ügyeskedők álltak.
A vádhatóság akkori tájékoztatása szerint közintézményekben, orvosi magánrendelőkben és magánszemélyek otthonában tartottak házkutatást. A begyűjtött bizonyítékok azt mutatják, hogy a vizsgált személyek a 2024-2025-ös időszakban pénzt és különféle javakat kaptak olyan személyektől, akiknek azt ígérték, hogy beszerzik számukra mindazon egészségügyi dokumentumokat, amelyek a betegnyugdíj elintézéséhez szükségesek, sőt még magára a rokkantsági besorolásról döntő bizottságra is befolyással bírnak. Az intézők pedig nem pusztán a levegőbe beszéltek: a bizonyítékok szerint több orvos is pénzt kért és kapott annak érdekében, hogy kiállítsa a fentebb említett papírokat.
Hasonló közbelépés egyébként már rég indokolt lett volna, hiszen évek óta nyílt titok, hogy több településén is ténykednek olyan egyének, akik jó pénzért - ismereteink szerint kb. 5000 lejért - hajlandóak elintézni a kliensek számára a betegnyugdíjat.