Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Futótippek kezdőknek: Hogyan induljunk el sérülés nélkül?

Bede Emőke
Fizetett tartalom
Szeptember. 28. 2023. Csütörtök 13:59
Futótippek kezdőknek: Hogyan induljunk el sérülés nélkül?

Amikor iskolás éveink alatt a kötelező köröket rójuk, nem éppen a szívünk csücske a futás. Később viszont sokan visszanyúlunk ehhez a látszólag könnyű sporthoz, hiszen számtalan jótékony hatása van, egyáltalán nincs helyhez, időhöz vagy különösebb eszközökhöz kötve. Azonban mielőtt kezdőként vagy újrakezdőként a tinédzser emlékekre alapozva nekivágunk a környező utcáknak, érdemes néhány gondolat erejéig megállni, és átgondolni, hogyan is nem fogunk lesérülni már az első néhány száz méter után. Futni valóban egyszerű, de ha ész nélkül tesszük, hamar sérülés lehet a vége.

 

Milyen jótékony hatásai vannak a rendszeres futásnak?

Futni lehet a szabadban vagy a futópadon. A kettő nem ugyanaz, de hasonlóan kedvező a hatásuk. Mindenki azt válassza, amelyik neki jobban tetszik, de akár kombinálni is lehet, például időjárás függvényében. Sokan a fogyás, míg mások egy egészségesebb élet reményében vágnak bele a futásba. Azonban ezeken jóval túlmutat, amit idővel kapunk tőle. Hosszabb távon csökkenti a stresszt, jótékonyan hat az emésztésre, segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, és még az immunrendszert is erősíti. Ha ez nem lenne elég, még a pihentetőbb alvás elérésében is szerepet játszik.

 

Miért kell óvatosnak lenni sportolás közben?

Ahogy minden sport esetében, úgy a futásra is igaz, hogy javasolt átgondoltan belevágni. Főként, ha korábban egyáltalán nem vagy csak néha mozogtunk, esetleg teljesen más típusú edzéseken vettünk részt. A futás a teljes testre hatással van, így végig kell gondolni, és akár szakemberrel, gyakorlott futóval egyeztetni, hogy esetünkben mire érdemes figyelni. 

 

De általánosságban elmondható, hogy az ízületvédelem és a megfelelő ruházat – főleg hideg időben – éppúgy elengedhetetlen, mint a helyes légzés elsajátítása. Ezek mellett pedig a fokozatosság elve itt is életbe lép, hiszen, ha egyből maratoni távnak akarunk nekimenni, szinte biztos, hogy valamilyen sérülés lesz a vége.

 

5 tipp, hogy hogyan vágjunk bele kezdőként

 

Rutinvizsgálatok
Egyébként is javasolt legalább évente ellátogatni rutinvizsgálatokra, azonban, ha futásra adjuk a fejünket, kötelező néhány általános vizsgálatnak alávetni magunkat. A futás állóképességi sport, mely során fokozott igénybevételnek van kitéve mind a légzőszervrendszer, mind a szív és keringési rendszer, így legalább ezek tekintetében jó, ha konzultálunk egy orvossal. 

 

Kicsiben kezdjük!
Kezdőként semmiképpen ne vágjunk bele nagyobb távokba, elegendő egy 4-500 méteres pályát kiszemelni és apránként növelni a körök számát. Ha nincs a közelünkben dedikált futópálya, akkor is a lehető legkönnyebb útszakaszt válasszuk a lakóhelyünk környékén, lehetőleg ne legyen dimbes-dombos, állandóan váltakozó az útvonal. 

 

Merjünk pihenni!
Semmi gond, ha elsőre nem sikerül lefutni a kiszemelt távot. Ha úgy érezzük, nyugodtan álljunk meg pihenni, vagy iktassunk be hosszabb-rövidebb sétákat. Az is több, mint a semmi, és idővel nem lesz gond a folyamatos futással sem. Ha nem figyelünk a testünk jelzéseire, könnyen szembeszállhat velünk, ami sérüléshez, netán lelki traumához vezet.

 

Óvjuk testünket!
Ugyan a rendszeres mozgással önmagában is sokat teszünk az egészségünkért, de még többet tehetünk magunkért, ha az étkezésre és a vitaminok, ásványi anyagok pótlására is odafigyelünk. Ide sorolandó az izületi támogatás is, hiszen állóképességi sport lévén nagy terhelést kapnak a mozgásszervek. Így fontos, hogy ne feledkezzünk meg az olyan rutinokról, mint a kollagén pótlása. Ez akár folyékony kollagén formájában is megtörténhet, ha már unjuk a bogyók szedését.

 

Elengedhetetlen a megfelelő ruházat kiválasztása
A megfelelő ruházat legalább olyan fontos, mint a rendszeres edzést megelőző vizsgálatok, vagy a pihenés beiktatása. A megfelelő cipőt érdemes szakboltban megvásárolni, ahol egy rövid felmérés után személyre szabottan tudnak futócipőt ajánlani. De az évszaknak megfelelő ruházat és az ideális futótáska vagy telefontartó kiválasztása sem utolsó. 

 

Végül pedig fontos megemlíteni, hogy bármekkora távra is készülünk, a bemelegítés kihagyhatatlan része a futásnak. Akkor is, ha támogatjuk a szervezetünket a megfelelő folyékony kollagénnel, és egyéb vitaminokkal, táplálékkiegészítőkkel. Ha nem melegítünk be kellőképpen, hamarabb elfáradunk, könnyebben begörcsöl a lábunk és hosszú távon a porcok kopását is elősegítjük vele. Fontos a tudatosság bármilyen rendszeres sportba is vágunk bele.