Kallós Zoltán: Fordulópont a magyar diákok érettségi eredményeiben


Az idei érettségi eredmények történelmi áttörést jelentenek a romániai magyar fiatalok számára: első alkalommal sikerült számottevően megközelíteni az országos átlagot.
Míg 2024-ben a magyar diákok átmenési aránya 12,2%-kal maradt el az országos szinttől, 2025-ben ez a különbség mindössze 5,2%-ra csökkent. Ez a közel 7 százalékpontos javulás nem pusztán statisztikai adat, hanem egy hosszú éveken átívelő kisebbségi oktatáspolitikai munka eredménye.
Az idei érettségi legnagyobb előrelépése a román nyelv és irodalom tantárgyhoz köthető: a magyar tannyelvű osztályok diákjai körében 8%-kal emelkedett az átmenési arány. Ez a jelentős javulás elsősorban annak tudható be, hogy az RMDSZ kezdeményezésére most először külön vizsgatételeket kaptak a magyar anyanyelvű tanulók – olyan feladatsort, amely illeszkedett ahhoz a tananyaghoz és oktatási szemlélethez, amely alapján éveken át készültek. A számok magukért beszélnek: Hargita megyében például 8,4%-kal nőtt a sikeres érettségizők aránya. Országosan pedig a végzős tanulók 81,9%-a teljesítette sikeresen a vizsgát.
„Tizenhárom évvel ezelőtt az RMDSZ elérte, hogy a magyar anyanyelvű diákok egy speciális tanterv alapján, kommunikáció- és kompetenciaelvű tantervek szerint tanulhassák az ország nyelvét. Most pedig ennek látszik az eredménye” – fogalmazott Kallós Zoltán, kisebbségi oktatásért felelős államtitkár. Hozzátette: „Nem arról van szó, hogy egy lebutított, túlegyszerűsített vizsgatételt kaptak a diákok, sokkal inkább arról, hogy az elmúlt években használt tantervhez és tananyaghoz illeszkedő tételből vizsgáztak, ez pedig megmutatkozik az eredményekben is. Sokat dolgoztunk azért, hogy a tételeket olyan tanárok szerkesszék, akik ismerik a speciális tantervet, tudják, hogy mit tanultak a diákok, és ezzel összhangban állították össze a vizsgatételeket is”
Az idei végzős évfolyam volt az első generáció, amely teljes egészében a speciális tanterv alapján tanulta a román nyelvet, és érettségi vizsgáját is ennek megfelelően tehette le. „Hosszú és nehéz folyamat volt, de a legfontosabb cél továbbra is az, hogy a kisebbségi diákok megtanuljanak kommunikálni az ország nyelvén, és hogy a vizsgákon elért eredmények a valódi tudásukat tükrözzék” – hangsúlyozta Kallós Zoltán.
A tanterv célja, hogy a magyar gyermekek gyakorlati kommunikációs eszközként sajátítsák el a román nyelvet, az életben való boldogulás érdekében.
„A pozitív fordulathoz a kiegészítő támogatások is hozzájárultak: az RMDSZ által szervezett, ingyenes érettségi felkészítő programok országszerte segítették a diákokat, akárcsak az ingyenesen biztosított román érettségi tesztgyűjtemény, amely célzottan a magyar tannyelvű tanulók számára készült” – nyilatkozta Mihályfalvi Katalin, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke.
Ez a fordulat azt bizonyítja, hogy hosszú távú, következetes oktatáspolitikai munkával és a közösség igényeit figyelembe vevő megoldásokkal valódi esélyegyenlőséget lehet teremteni.