Fontos változások a roncsautó-program terén. Lesz, amire már nem váltható be a voucher


Több újdonságra is készülhetünk a 2025-2030 között futó Roncsautó program kapcsán, melyek közül az egyik legfontosabb, hogy a kapott értékjegyet dízeles autó vásárlásánál már nem használhatjuk fel.
Mivel a 2020-2024-es időszakra előirányzott Roncsautó- és Roncsautó Plusz program is a végéhez ért, ezért a szaktárca nemrégiben közvitára bocsátott egy egységes útmutatót a 2025-2030-as időszakra vonatkozóan. Ebben részletesen tárgyalják a következő periódusra szóló programot, azaz pl. a finanszírozás törvényi előírásait, a voucherek várható mennyiségét és odaítélésének körülményeit, valamint azt is pontosítják, hogy ezentúl kik lesznek jogosultak az autóvásárlási kedvezményre.
Ennek értelmében a kérelmező - legyen akár magán-, akár jogi személy - az új autó vásárlásához egyetlen értékjegyre jogosult, ha lead egy használt gépjárművet, mely lehet személyautó, kisbusz vagy akár haszongépjármű is. Kivételt képeznek ez alól a közintézmények és a polgármesteri hivatalok, melyek legfeljebb 10 értékjegyre tehetnek szert anélkül, hogy bármit is beadnának a bontóba.
"Úgy becsüljük, hogy áprilisban elkezdjük ezt a programot, amely egyetlen folyamatos szakaszból fog állni egészen a források kimerüléséig. Eddig a pénzt két részre bontottuk: egy részét tavasszal, a másik részét ősszel osztottuk ki. Aki tavasszal nem jutott hozzá, annak őszig kellett várnia, hogy új autót vásárolhasson" – jelentette be Mircea Fechet miniszter a Prima News România Politică című műsorában.
"A támogatás összege 7.000 lejnél kezdődik – ez az általunk előterjesztett javaslat –, 7.000 lejtől egy motorkerékpárra, 10.000–13.000 lejig, és akár 25.500 lejig egy elektromos autóra" – mondta a miniszter.
A miniszter hozzátette, hogy a Rabla program az autókra vonatkozóan némileg eltér a tavalyitól. "Úgy döntöttünk, hogy megszüntetjük a dízelautók finanszírozását. Úgy gondolom, hogy az Európai Unióban mi voltunk az egyetlen ország, amely még mindig ösztönözte a dízelautók vásárlását. Ebben a helyzetben, ahol nagyvárosi torlódások vannak és a rendkívül szennyező járművek problémát okoznak, úgy döntöttünk, hogy igazodunk a nemzetközi trendekhez, és kivonjuk a dízelt. A gyártók sem tiltakoztak, mert ma már kevés olyan modell van, amelyet dízelmotorral árulnak, különösen a városi autók esetében. Ezek többnyire hibrid, plug-in hibrid vagy elektromos modellek" – magyarázta Mircea Fechet.
Hozzátette, hogy a programban az is változik, hogy a jelentkezést közvetlenül a magánszemélyek vagy jogi személyek tehetik meg, nem pedig az autókereskedők, ahogy korábban volt. A fentebb említett egységes útmutató szerint a kérvényt ezentúl magának a kérelmezőnek kell kitöltenie a Környezetvédelmi Alap online felületén, illetve ugyanide kell majd feltölteni a szükséges dokumentumokat, beleértve az arról szóló igazolást is, hogy az érintett leadott egy használt autót.
"Ez egy olyan intézkedés, amely lehetőséget biztosít minden potenciális kedvezményezettnek, hogy maga intézze a támogatás igénylését, és ne érezze úgy, hogy a kereskedő miatt kellett hosszabb-rövidebb ideig várnia" – fejtette ki a miniszter. Fechet hozzátette, hogy "amint elkészül a végleges útmutató és jóváhagyjuk a Környezetvédelmi Alap Igazgatóságának költségvetését – ami ebben a hónapban megtörténik –, a program elindulhat".