Fontos változások éve a 2023. Mutatjuk, mit érdemes sofőrként tudni


Noha a kihágásokért kiszabott bírságok értéke változatlan marad, a közlekedés terén számos újítást hozott a 2023-as esztendő: pl. az autóvezetők online ellenőrizhetik majd „előéletüket”, és bizonyos körülmények között a fiatalok hamarabb is megszerezhetik a hivatásos sofőrséghez szükséges iratokat.
A közlekedési bírságok nem nőnek 2023-ban
Ugyan a bruttó minimálbér 2300 lejről 2550 lejre nőtt január elsejétől, a 2022-es évben is 145 lej marad a szabályszegő sofőrökre kiszabható bírságpont értéke.
Online is visszakereshetők a közlekedési büntetések
2023 áprilisától a jogosítvánnyal rendelkező polgárok hozzáférést kapnak a rájuk kiszabott közlekedési büntetések történetéhez. Ez azt jelenti, hogy a Román Rendőrség honlapján bármikor visszakereshetik majd, korábban milyen büntetéseket szabtak ki már rájuk a közlekedési szabályok áthágása okán. A 358/2022-es törvény kedden jelent meg a Hivatalos Közlönyben, a rendőrségnek pedig 90 napja lesz arra, hogy weboldalukon e funkciót is bárki számára elérhetővé tegyék.
Bizonyos körülmények mellett, bárkiből hamarabb lehet hivatásos sofőr
A KRESZ kapcsán jövő hónapban egy fontos változtatás lép életbe, melynek köszönhetően mindazok, akik professzionális sofőrök, azaz kamion- vagy autóbuszvezetők szeretnének lenni, hamarabb kaphatnak ehhez szükséges jogosítványt. A decemberben elfogadott rendelet szerint 21-ről 18 évre csökkentik az alsó korhatárt a C és a C+E kategóriás (teherautó) jogosítvány megszerzésére, valamint 24-ről 21 évre a D és a D+E (autóbusz) kategóriák esetében. Legyen szó azonban kamionról vagy buszról, mindkét esetben kizáró jellegű feltétel a szakmai alkalmassági bizonyítvány (CPI) megszerzése egy, a Román Közúti Hatóság (ARR) által engedélyezett képzőközpontnál.
A helyi rendőrök is elkérhetik az autótulajdonosok adatait
Az erről szóló, novemberben elfogadott törvénytervezet a 2002/195-ös kormányrendeletet módosítja. Az új jogszabály kimondja, hogy a közlekedésrendészet munkatársai mellett a helyi rendőrség is felszólíthatja az autótulajdonosokat, hogy a megszabott határidőig közöljék annak a személynek a személyazonossági adatait, aki közúton vezette a járművet. A felszólítás megtagadása esetén a helyi rendőrség is megállapíthatja a kihágást és kiszabhatja a szankciókat. Az adatok kiszolgáltatásának megtagadása egyébként borsos bírságot von maga után: legyen szó közlekedési vagy helyi rendőrről, a felszólításnak eleget nem tevő autótulajdonost akár 1305 és 2900 lej közötti bírságra is büntetheti.
A járdán parkoló autókat is el lehet vitetni
A 2022 októberében elfogadott tervezet a közúti közlekedést szabályozó 2002/195-ös sürgősségi kormányrendelet (a közlekedési törvénykönyv) 64-es cikkét módosítja, és lehetővé teszi a közlekedési rendőrség számára, hogy ne csak az úttesten szabálytalanul várakozó járműveket szállítsa el – mint ahogy a rendelet jelenleg előírja –, hanem a közterületen bárhol szabálytalanul várakozó gépkocsikat. A tervezet szerint a rendőröknek elsősorban azokban az esetekben kell ehhez az intézkedéshez folyamodniuk, ha a szabálytalanul várakozó jármű nagy mértékben akadályozza vagy veszélyezteti a forgalmat.
Érdemes tudni továbbá az alábbi, de már a tavaly életbe lépett változásokról is:
E-mailben figyelmeztetik ezentúl a sofőröket, hogy hamarosan lejár az útdíj-matricájuk
Koccant a kocsijával? Már telefonon is kitöltheti a baleseti bejelentőt