Folytatódik az Egészséges étkezés. Ezek a Szatmár megyei iskolák kerülnek be a programba


Marcel Ciolacu kormányfő még január közepén beszélt róla, hogy 2024-ben is folytatódik az Egészséges étkezés nevű program a romániai tanintézményekben.
Ciolacu akkor elmondta, a meleg ételek alapvető fontosságúnak bizonyulnak az iskolai lemorzsolódás csökkentésében azokon a területeken, ahol a jelenlegi program előfutárát, a Meleg étel nevű kísérleti programot alkalmazták. „Ezért célunk, hogy 450-ről 1000-re növeljük azoknak az iskoláknak a számát, ahol ezt az étkezési támogatást nyújtjuk a gyerekeknek” – mondta a miniszterelnök.
S noha a kormány a program működéséhez szükséges jogszabályi keretet még január 11-én elfogadta, az Oktatási Minisztérium csak most kedden tette közzé azt a határozattervezet, melynek elfogadására szükség van a program finanszírozásának biztosításához. A tervezet szerint a szóban forgó programban 2024-ben 1223 iskola fog részt venni, a szétosztásra kerülő pénz pedig 1.019.223 lejre rúg.
Két tucat Szatmár megyei iskola a programban
A Hivatalos Közlönyben is megjelent lista szerint Szatmár megyéből 24 iskolát vonnának be az Egészséges étkezés programba. Ezek az alábbiak:
- Ákosi Általános Iskola
- Krasznabélteki "Viorel Salagean" Általános Iskola
- Bogdándi "Petri Mór" Általános Iskola
- Szamoskrassói "Bem József" Általános Iskola
- Nagykolcsi Általános Iskola
- Avasújvárosi Általános Iskola
- Sződemeteri Általános Iskola
- Nagyszokondi Általános Iskola
- Krasznaterebesi Általános Iskola
- Tasnádi Általános Iskola
- Alsószopori "Petru Cupcea" Technológiai Líceum
- Dobrai Általános Iskola
- Szatmárpálfalvi Általános Iskola
- Erdődi Általános Iskola
- Remetemezői Általános Iskola
- Szatmárnémeti "Vasile Lucaciu" Általános Iskola
- Kökényesdi Általános Iskola
- Szaniszlói Általános Iskola
- Tasnádszántói Általános Iskola
- Szamosdobi Általános Iskola
- Középhomoródi Általános Iskola
- Avasújfalui Általános Iskola
- Halmi Általános Iskola
- Sárközújlaki "Petőfi Sándor" Általános Iskola
A program keretében a részt vevő tanintézmények diákjainak három módon biztosíthatják a napi egyszeri étkezést. Egyrészt, azokban a tanintézményekben, ahol a konyha minden szükséges engedéllyel rendelkezik, illetve van étkező is, az ebédet megoldhatják házon belül. Amennyiben erre nincs lehetőség, az étkezést catering szolgáltatás révén is lehet biztosítani. Ha végső soron a saját kantin és a kiszállítás sem opció, akkor akár élelmiszercsomagot is lehet osztani a gyerekeknek, akiknek napi étkeztetését egyébként 15 lejből kell megoldani.
„Az új közoktatási törvény kimondja, hogy 2030-ig minden gyermek ingyen, egészséges ebédet fog kapni az iskolákban. Ez a folyamat most elindult, a mi dolgunk pedig odafigyelni arra, hogy a bővítések során egyre több olyan iskola kerüljön be a programba, ahol magyarul vagy magyarul is folyik az oktatás, hiszen ezek a diákok csak nekünk, csak az RMDSZ-nek fontosak” - fogalmaz a téma kapcsán Kallós Zoltán kisebbségi oktatásért felelős államtitkár.