Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Folytatódik a helyzet feltárása: ezekben a községekben a legmagasabb a rokkantsággal élők aránya

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 24. 2025. Csütörtök 15:23
Folytatódik a helyzet feltárása: ezekben a községekben a legmagasabb a rokkantsággal élők aránya

Szatmár megye prefektusa, Altfatter Tamás, valamint Romeo Pop alprefektus csütörtökön munkalátogatást tett a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) Crișan utcai székhelyén. A találkozón jelen volt Mariana Dragoș főigazgató és a fogyatékosságot megállapító bizottság tagjai is.

 

A megbeszélésen a szóban forgó bizottság működését és a rokkantsági besorolással rendelkező személyek számát elemezték. A DGASPC összesített adatai szerint 2025. június végén Szatmár megyében mitegy 20.504 rokkantsági igazolás volt érvényben. A kimutatás szerint a legtöbb rokkantnak nyilvánított személy az alábbi településeken él: Szatmárnémeti – 6 326 fő, Nagykároly – 1 303, Avasfelsőfalu – 675, Tasnád – 442, Aranyosmeggyes – 368, Lázári – 365, Turc – 345, Erdőd – 342, Sárközújlak – 334.

 

Sokkal beszédesebb adat azonban, hogy a megye teljes lakosságához viszonyítva a fogyatékkal élők aránya nem kevesebb mint 5,43%. Azon közigazgatási egységek, ahol ez az arány jelentősen meghaladja a megyei átlagot: Csaholy– 9,62%, Hadad – 9,30%, Kökényesd – 8,75%, Bogdánd – 8,53%, Homoród – 8,23% és Krasznaterebes – 7,46%. Ezzel szemben az alábbi települések az átlag alatti értékeket mutatják: Kisgérce – 3,14%, Halmi – 3,90%, Berekszó – 4,03%, Turc – 4,12% és Vámfalu – 4,12%.

 

A helyzet pontos és részletes elemzése érdekében a prefektúra arra kérte a DGASPC-t, hogy bocsásson rendelkezésre minden adatot a rokkantsági igazolások kiadásáról. Ezeket az információkat a fogyatékkal élő személyek jogainak védelméért felelős hatósággal (ANPDPD) együttműködve ki fogják elemezni annak érdekében, hogy az esetleges eltéréseket azonosítsák és javítsák az értékelési folyamatot.

 

„Biztosítani szeretném Szatmár megye minden fogyatékkal élő lakosát, hogy folyamatosan dolgozunk azon, hogy javítsuk a hozzáférést az értékelési szolgáltatásokhoz, és érvényt szerezzünk a törvényben biztosított jogaiknak. Ugyanakkor, ahol arra utaló jeleket fedezünk fel, hogy az eljárásokat nem tartották be, vagy hogy a besorolás alapjául szolgáló dokumentumok nem megfelelőek, jogi lépéseket fogunk tenni és tájékoztatjuk nyomozó hatóságokat is” – nyilatkozta Altfatter Tamás prefektus.

 

Felülvizsgálják a dossziékat

 

A megyei nyilvántartások szerint tehát jelenleg 20.504 személyt soroltak be hivatalosan valamilyen fogyatékossági kategóriába. Ezek lehetnek: társított fogyatékosság (amikor többféle érintettség egyszerre áll fenn), hallási, mozgásszervi, HIV/AIDS-hez kapcsolódó, értelmi (mentális vagy pszichés), látási (vak vagy gyengénlátó), illetve belgyógyászati (szomatikus) típusú fogyatékosság.

 

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a gyanús esetek megszaporodása miatt a rokkantsági dossziékat a közeljövőben teljeskörűen felülvizsgálják három szakértői csapat közreműködésével. Minden csapatban egy szakorvos, egy pszichológus és egy szociális munkás dolgozik majd. A felülvizsgálat minden egyes esetet külön-külön érint, vagyis minden rokkantsági dossziét egyenként átnéznek, és megvizsgálják az értékelő bizottságok pontos, névleges összetételét is. A cél, hogy a felmérések szigorúan a törvényi előírások szerint történjenek, és a fogyatékossági igazolások valóban megfeleljenek az érintettek egészségi állapotának.